W Śremie powstanie pomnik rot. Witolda Pileckiego

Z roku na rok coraz więcej wiemy o Żołnierzach Wyklętych. Rotmistrz Witold Pilecki cieszy się ogromną popularnością wśród osób młodych. O Żołnierzach Niezłomnych powstają filmy, organizowane są liczne konferencje, dyskusje, koncerty, a nawet biegi. W wielu miejscowościach budowane są pomniki Pileckiego. Zbiórka pieniędzy na rzecz powstania takiego monumentu właśnie ruszyła w Śremie.

Pomysłodawcy w ciągu roku chcą zebrać niezbędne środki i wznieść obiekt.

– Projektu jeszcze nie mamy. Prawdopodobnie będzie realizowany przez krewną pana Andrzeja Pileckiego. Pani Krystyna Pieńkos gościła w Śremie, rozmawiała z nami i myślę, że ostatecznie to ona będzie autorem tego projektu –Tłumaczy Piotr Karliński, śremski radny.

Koszt budowy monumentu wyniesie co najmniej 100 tys. zł. Pomysł na budowę pomnika pojawił się jeszcze w tamtym roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

– Po przedyskutowaniu, po licznych kontrowersjach stwierdzono, że przede wszystkim należy uwiecznić tu – na śremskiej ziemi – cały ciąg postaci Żołnierzy Wyklętych – podkreśla Krzysztof Łożyński, były burmistrz Śremu.

Ostatecznie podjęto decyzję o wyborze jednego z żołnierzy niezłomnych. Wybór padł na tego najbardziej znanego, czyli rotmistrza Witolda Pileckiego. Zgodę na budowę musiała jeszcze wyrazić Rada Miejska. Mimo że pomysłodawcy budowy są w opozycji, uchwała przeszła.

– Po ustaleniach projektu uchwały, który dostarczyliśmy do urzędu miejskiego, jednogłośnie uchwała została przyjęta. Bez żadnych zgrzytów, ze spokojem – poinformował Piotr Mulkowski, radny ze Śremu.

Co więcej, burmistrz Śremu, związany z Platformą Obywatelską, nie wykluczył finansowego wsparcia inicjatywy.

– Pomyślimy, zobaczymy, jak to będzie wyglądało. Myślę, że słuszne inicjatywy zawsze są ze strony gminy wspierane – powiedział Adam Lewandowski.

Informacje dotyczące przekazywania datków na rzecz budowy pomnika można znaleźć na portalach społecznościowych. Śrem nie jest jedynym miastem w Polsce, w którym pamięta się o rotmistrzu. Od czterech lat pomnik Witolda Pileckiego można podziwiać w Koszalinie. W Ostrołęce budowane jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Z kolei wczoraj w Warszawie podpisano akt utworzenia muzeum w areszcie śledczym na Mokotowie.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl