W Sejmie projekt zmian w OFE

Dziś posłowie zajmą się projektem zmian w systemie emerytalnym. Projekt ma zostać przyjęty w ekspresowym tempie – w ciągu czterech najbliższych dni. Wśród polityków opozycji wzbudza to wiele kontrowersji.

Rzecznik rządu Paweł Graś nie widzi w tym nic złego. W jego ocenie prace nad ustawą trwały wystarczająco długo, aby wypowiedzieli się wszyscy zainteresowani tym problemem. Nie wspomina jednak o tym, że w trakcie konsultacji pojawiły się liczne uwagi, których rząd nie wziął pod uwagę.

Rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym przewiduje m.in., że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa.

Poseł i ekonomista Zbigniew Kuźmiuk mówi, że prawdziwym celem projektu nie jest dobro osób ubezpieczonych w OFE – ale skok na kasę.

Celem tego projektu jestprzejęcie sporej części środków zgromadzonych w OFE i w ten sposób zmniejszenie długu publicznego. Po drugie, załatanie bieżących potrzeb budżetowych w roku 2014. Do projektu wpisano  kwotę 23 mld zł związanych, m.in. z niższymi kosztami obsługi części krajowej długu publicznego i zmniejszoną dotację do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Tak naprawdę bez tych środków trudno byłoby uchwalić budżet państwa na 2014 rok – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Projekt ustawy, zmieniającej OFE ma zostać przyjęty na rozpoczynającym się dziś czterodniowym posiedzeniu Sejmu. Pierwsze czytanie ma się odbyć dzisiaj, drugie – w  czwartek, a w piątek – głosowanie.

To sprawia, że sejmowa Komisja Finansów będzie miała tylko dobę na prace ws. projektu – zauważa poseł Zbigniew Kuźmiuk. Ekonomista przypomina, że sprawa dotyczy blisko 16 mln osób ubezpieczonych w OFE i chodzi o kwotę prawie 300 mld zł.

Chodzi o olbrzymią ilość Polaków i ogromne środki finansowe, a rząd proponuje, żebyśmy pracowali bardzo pospiesznie „na łeb, na szyję”. Niestety do tego projektu wiele zastrzeżeń wniosły nawet instytucje publiczne. Te uwagi nie zostały uwzględnione przez rządzących. Mam na myśli Komisję Nadzoru Finansowego, Narodowy Bank Polski, Prokuratorię Generalną, która stwierdziła, że z tytułu przyjęcia tej ustawy Polska w przyszłości może płacić odszkodowania Powszechnym Towarzystwom Emerytalnym. To są zastrzeżenia fundamentalne i trudno zrozumieć dlaczego rządzący pomijają je milczeniem, a chcąforsować tę ustawę tak szybko –zwrócił uwagę ekonomista Zbigniew Kuźmiuk.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl