Tarcza antyrakietowa w Polsce

W Redzikowie (woj. Pomorskie) wkrótce ruszy budowa bazy pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu antyrakietowego. W 2018 r. instalacja ma osiągnąć gotowość operacyjną. Będzie chroniła wojska USA i sojuszników z NATO przed pociskami balistycznymi.

W piątek w uroczystej inauguracji wezmą udział: prezydent Andrzej Duda, szef MON Antoni Macierewicz, przedstawiciele administracji USA z zastępcą sekretarza obrony Robertem Workiem i przedstawiciele innych krajów zaangażowanych w projekt.

Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach zaznaczył, że jest to bardzo ważny dzień dla Polski.

Jest to niezwykle ważne przedsięwzięcie, które zdecydowanie podniesie poziom bezpieczeństwa naszego państwa. Dzięki temu już dziś możemy czuć się bezpieczniejsi, ponieważ wkrótce na naszej ziemi, będą stacjonowały amerykańskie wojska. To jest wielki gwarant bezpieczeństwa Polaków. To jest gwarant, że zagrożenie rosyjskie zdecydowanie odsuwamy na dalszy plan – wskazał Michał Jach.

Plany budowy tarczy antyrakietowej w Polsce były już od wielu lat, jednak dopiero teraz rozpoczyna się jej budowa. Poseł Michał Jach zaznaczył, że winę za tak późną budowę tarczy ponosi Platforma Obywatelska.

Już w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości w latach 2005-2007 były przygotowane negocjacje i była przygotowana umowa ze Stanami Zjednoczonymi, która miała zapoczątkować budowę tarczy antyrakietowej w 2008 r. Donald Tusk tej umowy nie podpisał. Sprawa ucichła i umarła. Gdyby wtedy Donald Tusk podpisał gotową umowę, to już od trzech lat mielibyśmy tarczę antyrakietową w Polsce. Jednak Platforma w ogóle nie przejmowała się bezpieczeństwem Polaków – powiedział Michał Jach.

Budowa naziemnej bazy systemu Aegis Ashore w Polsce to trzecia faza zintegrowanego amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej, znanego pod nazwą European Phased Adaptive Approach (EPAA). EPAA to amerykański wkład do natowskiej obrony antyrakietowej, budowanej w partnerstwie z państwami sojuszu.

Roboty budowlane mają ruszyć latem br. W Redzikowie powstaną obiekty dla dowództwa i administracji bazy oraz liczącego ok. 300 osób personelu. Koszty budowy bazy Amerykanie szacowali na od kilkudziesięciu do 300 mln dolarów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl