W poniedziałek zostanie przedstawiony raport dot. strat poniesionych przez Warszawę w wyniku reprywatyzacji

W poniedziałek komisja weryfikacyjna przedstawi raport dotyczący strat, które poniosła Warszawa i jej mieszkańcy w wyniku procesu reprywatyzacji. Jak podkreśla przewodniczący komisji Patryk Jaki liczby zawarte w raporcie „robią wrażenie”.

– Dotarliśmy do wszystkich dokumentów, do jakich można było dotrzeć w sprawie reprywatyzacji na przestrzeni wielu lat, ściągnęliśmy je z dzielnic, z urzędu miasta stołecznego Warszawy. Powiem państwu, policzyliśmy nieruchomości zabudowane, niezabudowane, wszystkie decyzje reprywatyzacyjne – to jest naprawdę kawał pracy, który trwał wiele miesięcy (…). To, co znajduje się w tym raporcie, naprawdę robi wrażenie – zaznaczył Patryk Jaki, przewodniczący komisji weryfikacyjnej.

Konkretne liczby podane zostaną w poniedziałek. Jednak problem reprywatyzacji nie dotyczy tylko Warszawy. Rażące nieprawidłowości przy reprywatyzowaniu kamienic miały miejsce w wielu miastach w Polsce m.in. w Krakowie.

– Wielokrotnie mieliśmy zgłaszane przypadki, gdzie 130-, 140-letnie osoby oddają swoje pełnomocnictwo. Później w jakimś takim bardzo dziwnym procesie to zostawało uznawane i następnie rzeczywiście ta nieruchomość była przejmowana właśnie w takim modelu – wskazał dr Grzegorz Piątkowski, politolog.

Ten proceder, podobnie jak w Warszawie, odbywa się, za przyzwoleniem krakowskich władz – dodał Grzegorz Piątkowski.

– Już zgłaszane są kwestie dotyczące np. Podgórza, ul Kalwaryjskiej, w Starym Mieście czy w innych regionach miasta, gdzie te kamienice po prostu były przejmowane, a lokatorzy byli wyrzucani zupełnie bez zważania na to, że były to osoby starsze. Miasto nie zapewniało lokali zastępczych – mówił politolog.

Dlatego, jak podkreślił wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, żeby faktycznie rozwiązać problem reprywatyzacji, należy przede wszystkim uchwalić ustawę reprywatyzacyjną.

– Wszystkie państwa Europy Środkowo-Wschodniej uchwaliły jakieś regulacje w ciągu ostatnich 30 lat. Jedno państwo nie uchwaliło. Jakie? Polska. Dlaczego? Dlatego, że i politykom PiS-u, politykom PO, politykom SLD, AWS itd. to było na rękę – zaznaczył poseł Kukiz’15.

Taka ustawa ponadto miałaby uprawomocnić podejmowane dziś przez komisję weryfikacyjną decyzje – wskazał poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki.

– Bez ustawy nie będzie sprawiedliwości i wszystkie decyzje będą decyzjami, które znowu będą trafiały na wokandy sądowe, czyli mamy taki galimatias do kwadratu – oznajmił Andrzej Halicki.

Tymczasem z wcześniejszych zapowiedzi wiceministra Patryka Jakiego wynika, że z chwilą, kiedy obejmie fotel prezydenta Warszawy, komisja weryfikacyjna przestanie istnieć.

– Jestem zszokowany tym, że pan minister ponoć powiedział, że jeżeli zostanie prezydentem Warszawy, to komisja przestanie funkcjonować. Otóż było tyle decyzji reprywatyzacyjnych do sprawdzenia w Warszawie, że ta komisja powinna funkcjonować jeszcze kilkanaście lat – akcentował wicemarszałek Stanisław Tyszka.

Do tej pory komisja weryfikacyjna unieważniła wiele decyzji reprywatyzacyjnych. Lokatorzy tych kamienic mogą dziś ubiegać się o odszkodowania i zadośćuczynienia za szkody poniesione w wyniku reprywatyzacji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl