PAP/EPA

W poniedziałek prezydent udaje się do Davos, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Gospodarczym

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek udaje się do Davos na coroczne Światowe Forum Ekonomiczne. W planach m.in. rozmowy z sekretarzem generalnym NATO i nowym prezydentem Brazylii.

Polski prezydent do Davos udaje się po raz drugi. Obok udziału w panelach wchodzących w skład forum Andrzej Duda planuje szereg spotkań dwustronnych. Będzie rozmawiał m.in. z sekretarzem generalnym NATO i prezydentem Brazylii. Prezydent chce wykorzystać wizytę w Davos do promocji Polski jako dobrego miejsca do inwestowania, zwłaszcza w obszarze nowych, innowacyjnych technologii. Światowe Forum Ekonomiczne będzie też okazją, by mówić o polskim zaangażowaniu na rzecz społeczności międzynarodowej. To m.in. Trójmorze i konferencja na temat Bliskiego Wschodu. W Davos zabraknie prezydenta USA.

– Miałem zamiar przyjechać, podjąć rozmowę z całym światem finansowym w Davos. Ale jeśli shutdown wciąż będzie trwało, a trwa już od jakiegoś czasu, to nie pojadę – powiedział Donald Trump.

Według zapowiedzi prezesa Światowego Forum Ekonomicznego, w Davos pojawią się przedstawiciele USA.

– W pełni rozumiemy, że prezydent Donald Trump musi pozostać w Waszyngtonie do momentu, kiedy rząd stoi w obliczu zawieszenia rządu. Jesteśmy zadowoleni, że przedstawiciele USA pojawią się w Davos. Spodziewamy się kluczowych sekretarzy i przedstawicieli handlowych – zaznaczył Borge Brende, prezes Światowego Forum Ekonomicznego.

W Davos zabranie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, brytyjskiej premier Theresy May oraz prezydentów Chin i Rosji. Pojawią się za to niemiecka kanclerz Angela Merkel, premier Włoch Giuseppe Conte, a także nowy prezydent Bazylii. Dyskusja ma się koncentrować wokół globalizacji i wynikającej z niej czwartej rewolucji przemysłowej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj