W Polsce coraz więcej dzieci z płodowym zespołem alkoholowym

Lekarze ostrzegają – nawet niewielka ilość alkoholu spożywana przez kobietę w stanie błogosławionym może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Niestety w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci z płodowym zespołem alkoholowym.

Co roku w Polsce rodzi się około tysiąca dzieci z płodowym zespołem alkoholowym. Jedno na sto cierpi na zaburzenia wynikające ze spożywania alkoholu przez ich matki w czasie ciąży, a jedno na pięćset ma FAS. Statystki nie pozostawiają złudzeń.

– Niestety statystyki porażają. Wiemy że nie mniej niż 20 dzieci na każdy 1000 rodzących się w Polsce, to są dzieci z uszkodzonym ośrodkowym układem nerwowym i innymi objawami związanymi z wpływem alkoholu na życie płodowe – podkreśla Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W społeczeństwie panuje przekonanie, że to wyłącznie kobieta jest odpowiedzialna za życie swojego dziecka. Ostatnie badania pokazują jednak co innego.

– Badania, które w tym momencie są dostępne potwierdzają, że często te kobiety sięgają po alkohol w towarzystwie najbliższego otoczenia, ponieważ po pierwsze, one nie do końca sobie zdają sprawę z ryzyka i tak samo nie zdają sobie z tego sprawy ci, którzy namawiają do wypicia tej przysłowiowej „lampki wina” – zwraca uwagę  Katarzyna Słowik, kierownik biura Fundacji Zdrowie Dziecka.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaka ilość procentowego trunku szkodzi dziecku. Zatem należy przyjąć, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożyć w czasie ciąży.

– Nie ma opisanej minimalnej dawki alkoholu, która ma szkodliwy wpływ na płód. Warto powiedzieć, że cząsteczka alkoholu jest tak chemicznie zbudowana, że przenika przez łożysko w sposób bezpośredni, czyli nie dość, że z krwiobiegiem płodu, dziecka przenika do organizmu, to sam organizm jest w trującym środowisku –  tłumaczy Krzysztof Brzózka.

Alkohol wyniszcza cały organizm dziecka zanim to się jeszcze urodzi, a spustoszenie zaczyna się od ośrodkowego układu nerwowego.

– Kolejne elementy, które mogą podlegać wpływowi alkoholu  to jest dysmorfia twarzy, nie do końca rozwiniętego mózgu i poszczególnych organów. Niedorozwinięte serce, organy wewnętrzne: wątroba, trzustka również układ kostny, więc tutaj trudno powiedzieć, ze alkohol ma wpływ tylko na układ nerwowy – podkreśla Krzysztof Brzózka.

W całym problemie pozytywnie może nas nastrajać  fakt, jak prosta jest profilaktyka w walce z FAS: wystarczy nie spożywać alkoholu podczas ciąży.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl