W połowie czerwca poznamy wynik przeglądu systemu emerytalnego

Przegląd systemu emerytalnego będzie gotowy do połowy czerwcazapowiedział  minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Po zapoznaniu się z nim przez premiera ma on zostać upubliczniony.

Według zapowiedzi raport ws działania OFE będzie pokazywał perspektywę zmian systemu emerytalnego w Polsce, która się dokonała od 1999 r. Poseł Józefina Hrynkiewicz podkreśla, że problemem dzisiejszego systemu emerytalnego nie jest tylko OFE, które trzeba zlikwidować ale także  jego kapitalizacją. i urynkowieniem.

Od listopada  2014 roku, każdy otrzyma taka emeryturę za jaką sobie zapłacił – dodaje ekspert. Tłumaczy, że kiedy kapitalizowano emerytury, wprowadzano śmieciowe umowy, od których nie płaciło się składki. To spowoduje, że w przyszłości wielu z nas otrzyma głodowe świadczenia.

– Po 35 latach w tym systemie kapitałowym otrzymamy emeryturę najniższą – według dzisiejszych standardów – czyli nieco ponad 650 zł netto. Mówimy bowiem o dochodzie z emerytury, a w tym przypadku trzeba płacić składkę przez całe 35 lat od dochodu, który wynosi 2200 zł – powiedziała prof. Józefina Hrynkiewicz.

Członek sejmowej komisji polityki społecznej zaznacza, że państwo będzie musiało dopłacić do tych emerytur.

– To nie jest tylko problem ocen. Dzisiaj problemem są dochody systemu ubezpieczenia społecznego – dochody ZUS. Mowa o tych dochodach, z których trzeba wypłacać emerytury. W tej sytuacji nie pomoże wydłużenie wieku emerytalnego, dlatego że większość osób nie będzie w stanie dopracować do 67 roku życia. Każdy kto spojrzy do wyników pracy Państwowego Zakładu Higieny przedstawiających sytuację zdrowotną polskiego społeczeństwa znakomicie zda sobie z tego sprawę i minister Kosiniak Kamysz, który jest lekarzem, powinien do tej publikacji zajrzeć – dodała prof. Józefina Hrynkiewicz.

RIRM 

drukuj