W PE otworzono wystawę „Polska solidarna w Europie”

Z inicjatywy europosła Czesława Hoca w Parlamencie Europejskim w Strasburgu została otwarta wystawa pt.: „Polska solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji”. Ekspozycja jest poświęcona bohaterskiej postawie polskich strażaków podczas ubiegłorocznych pożarów w Szwecji. Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przez dwa tygodnie spali po cztery godziny na dobę, by dniem i nocą walczyć z największymi w historii pożarami w Szwecji. Stawka była wysoka, bo ogień trawił każdego dnia setki hektarów lasu i zagrażał kolejnym miastom. Wysiłek poparty doskonałym wyszkoleniem opłacił się – misja zakończyła się sukcesem.

Mowa o polskich strażakach, którzy w sierpniu ubiegłego roku pomagali szwedzkim służbom. To właśnie te wydarzenia uczczono we wtorek wystawą zdjęć w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

– Misją tej wystawy jest pokazanie takiej szczerej, polskiej solidarności i serdeczności w stosunku do sąsiadów i przekazanie tych wartości Europie, bo zawsze podkreślamy, że byliśmy, jesteśmy i będziemy w Europie. My jako Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy partią wysoce proeuropejską i chcemy pokazać prawdziwą wspólnotę – mówił jeden z pomysłodawców wystawy, europoseł Czesław Hoc.

Misja w Szwecji, jak podkreślają strażacy, była sprawdzianem ich możliwości.

– Naprawdę nie wstydziliśmy się ani naszych umiejętności, ani naszego sprzętu. Mogliśmy godnie reprezentować nasz kraj – zaznaczył mł. bryg. Sławomir Brandt, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Walka z żywiołem  trwała aż 14 dni. Polskim strażakom przypadła obrona miejscowości Karbole.

– Właściwie mieliśmy 24 godziny na obronę miejscowości – wskazał mł. bryg. Tomasz Grelak, naczelnik Wydziału Operacyjnego w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Trud pracy wniesionej w gaszenie pożarów, a także bezinteresowna pomoc, zostały nagrodzone.

– Byliśmy zszokowani po pierwszych kilometrach, gdy zobaczyliśmy ludzi czekających na nas – powiedział st. kapitan Grzegorz Borowiec, zastępca dowódcy akcji w Szwecji.

Polscy strażacy byli witani jak bohaterowie.

– Myślę, że od ubiegłego roku Szwedzi też pokochali polskich strażaków i to się liczy – zaznaczył europoseł Czesław Hoc.

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu wielokrotnie zarzucano Polsce brak solidarności z innymi krajami członkowskimi. Na przykładzie Szwecji jasno widać, że nasz kraj nie potrzebuje rozgłosu. Polska zawsze staje na wysokości zadania wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja. 

Wioleta Czarnomska-Romańska/TV Trwam News/RIRM


[GALERIA] Parlament Europejski w Strasburgu: otwarcie wystawy „Polska Solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji”

drukuj