W październiku Dragon-15 – największe tegoroczne ćwiczenie wojskowe

Największe tegoroczne ćwiczenie Wojska Polskiego – Dragon-15 – odbędzie się 13-23 października. Weźmie w nim udział ponad 6 tys. żołnierzy, w tym ponad 700 z krajów sojuszniczych – poinformował w piątek ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na poligonie Wojsk Lądowych w Orzyszu z żołnierzami Wojska Polskiego będą ćwiczyć Niemcy, Brytyjczycy, Amerykanie i Kanadyjczycy, wykorzystując ponad 700 jednostek sprzętu.

Dragon-15 to pierwsze ćwiczenie z wojskami przygotowane i prowadzone przez Dowództwo Generalne po zmianach, które wprowadziła reforma systemu kierowania i dowodzenia armią, która weszła w życie z początkiem ubiegłego roku.

Scenariusz manewrów zakłada rozwój międzynarodowej sytuacji kryzysowej prowadzącej do konfliktu o złoża surowców naturalnych między dwoma blokami państw. Po fiasku starań dyplomatycznych dochodzi do działań zbrojnych. Zadaniem żołnierzy jest odparcie agresji przeciwnika i skuteczny kontratak.

Głównym ćwiczącym będzie 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej z podległymi jednostkami. Wielonarodowa Grupa Bojowa będzie się składała z pododdziałów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA i Kanady. W ćwiczeniu wezmą też udział żołnierze: 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, artylerzyści, przeciwlotnicy, jednostki obrony przed bronią masowego rażenia, saperzy, jednostki obrony terytorialnej, grupa współpracy cywilno–wojskowej (CIMIC), operatorzy aparatów bezzałogowych, jednostki dowodzenia i łączności oraz zabezpieczenia logistycznego i medycznego. W strukturze ćwiczących jednostek zadania będzie wypełniać także kilkuset żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych.

Dragon jest ćwiczeniem cyklicznym, odbywa się co dwa lata. Jak zaznaczył Pietrzak, w ostatnim czasie ćwiczenia jego przebieg dopasowywano do współczesnej sztuki wojennej.

Organizacja ćwiczenia odzwierciedla podział kompetencji pomiędzy Dowództwem Generalnym („force provider”), odpowiadającym za szkolenie i przygotowanie wojsk, organizację procesu osiągania gotowości i mobilizacyjnego rozwinięcia, a Dowództwem Operacyjnym („force user”), które w sytuacji zagrożenia dowodzi operacją połączoną.

W strukturze kierownictwa ćwiczenia element dowództwa szczebla nadrzędnego został wyznaczony ze składu Centrum Operacji Lądowych. W odróżnieniu od wcześniejszych ćwiczeń podczas tegorocznego Dragona szczególne znaczenie zyskają przedsięwzięcia związane z przygotowaniem sił przed wybuchem kryzysu. Uruchomiony i sprawdzony zostanie system mobilizacyjny wybranej jednostki wojskowej – z powołaniem żołnierzy rezerwy, będzie też sprawdzona gotowość dywizyjnej grupy zabezpieczenia logistycznego.

Ćwiczenie posłuży też analizie i ocenie przemieszczenia jednostek wojskowych, w tym pododdziałów sojuszniczych, do rejonu operacyjnego rozwinięcia, przy wykorzystaniu transportu powietrznego, kołowego i kolejowego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl