W komisji dyskusja o postulatach związków

Będzie specjalne posiedzenie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny poświęcone postulatom związkowców. Posłowie zdecydowali, że nie będą rekomendować, by na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbyła się debata nt. sytuacji w Komisji Trójstronnej.

Zaproszenie na posiedzenie otrzymają związkowcy, pracodawcy i przedstawiciele rządu. Gotowość do uczestniczenia w takim spotkaniu zadeklarował już minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Z wnioskiem o zorganizowanie takiego spotkania wyszedł poseł Stanisław Szwed.

– Myślę, że stać na to komisję, byśmy taką debatę przeprowadzili. Chyba wszystkim nam; jak tu jesteśmy na sali, zależy, aby ten dialog w Polsce się toczył. Przypomnę, że z działalności Komisji Trójstronnej nie tylko związkowcy nie są zadowoleni; pracodawcy również. Myślę, że minister też, bo przychodzi i nikogo po drugiej stronie nie ma. Wszystkie trzy strony są niezadowolone z dialogu. Dlatego szukajmy jakichś rozwiązań. Zgłaszam wniosek, aby nasza komisja wróciła do tematów związanych z dialogiem – mówił Stanisław Szwed.

Janusz Śniadek, który jako przewodniczący Solidarności przez wiele lat brał udział w pracach komisji, podkreślił, że najważniejsza jest wola dialogu.

– Chciałbym przestrzec ministra również przed tym, że oczekiwanie lub wyobrażanie sobie, że zmiany ustawowe w regulacjach dotyczących dialogu cokolwiek zmienią, poprawią, są iluzją. Jeśli nie będzie woli dialogu, to żadna regulacja nic nie naprawi. Jednak jeżeli będzie taka wola i wzajemny szacunek partnerów, to nawet w najgorszych uregulowaniach będzie można się dogadywać. Namawiam, aby podejmować próby nie zwlekając czy nie warunkując tym powstania jakiegoś bytu ustawowego czy nowego pomysłu na regulacje. W mojej ocenie jest to tylko iluzja – powiedział Janusz Śniadek.

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że z jego strony woli dialogu nigdy nie brakuje i podkreślił, że stara się ten dialog podtrzymywać.

Przypomnijmy dialog w Komisji Trójstronnej został zerwany w czerwcu, kiedy to związki zawodowe opuściły jej obrady w proteście przeciwko uchwaleniu przez Sejm tzw. elastycznego czasu pracy, czyli wydłużeniu okresów rozliczeniowych czasu pracy z czterech do 12 miesięcy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl