W Kijowie poświęcono nową katedrę

Ponad dziesięć tysięcy osób uczestniczyło w niedzielę w Kijowie w organizowanych przez Ukraiński Kościół Greckokatolicki uroczystościach 1025-lecia chrztu Rusi Kijowskiej, których głównym wydarzeniem było poświęcenie nowej katedry pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego.

Na ceremonię przybyli wierni i duchowieństwo z wielu państw świata, w tym z Polski. Nabożeństwo celebrował zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, ks. abp Światosław Szewczuk.

„Ta nowa katedra w Kijowie stanęła na chwałę Zmartwychwstania Pańskiego i niczym Nowe Jeruzalem lśni na cały świat. Ten sobór powinien trwać jako przypomnienie jedności, do której nawołuje nas sam Bóg, bo tylko w jedności i miłości możemy dawać żywe świadectwo Ewangelii” – mówił w homilii ks. abp Światosław Szewczuk.

Konsekracji katedry towarzyszyło umieszczenie w ołtarzu relikwii świętych. Znalazły się tam relikwie apostołów Piotra, Pawła i Andrzeja Apostoła, papieży Klemensa I i Marcina I, którzy zmarli na ziemiach obecnej Ukrainy, św. Jozafata Kuncewicza, oraz błogosławionych: Mikołaja Czarneckiego i Jozafata Kocyłowskiego.

Katedra greckokatolicka w Kijowie budowana była od 2004 r. za pieniądze pochodzące wyłącznie z datków wiernych. Świątynia powstała na lewym brzegu Dniepru, co wcześniej wywoływało protesty niektórych środowisk prawosławnych, niezadowolonych z „ekspansji” katolicyzmu na wschód Ukrainy. Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest najliczniejszym z katolickich Kościołów wschodnich. Przez wielu Ukraińców uznawany jest – w przeciwieństwie do prawosławnego – za Kościół narodowy. Na Ukrainie Kościół ten ma ponad 5 milionów wyznawców.

Ponadto kilka milionów mieszka wśród emigracji ukraińskiej na świecie, a kilkadziesiąt tysięcy – w Polsce. Kościół Greckokatolicki powstał w roku 1596 w wyniku zawarcia unii brzeskiej. W jej następstwie część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej z zachowaniem dotychczasowego obrządku i odrębności prawnej, która dopuszcza m.in. małżeństwo księży przed święceniami, odmienny od katolickiego kalendarz kościelny i język liturgii.

Po II wojnie światowej w Związku Radzieckim nastąpiły represje, których celem było całkowite zniszczenie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego; w jego likwidację osobiście zaangażował się Józef Stalin. W 1945 roku wszyscy biskupi greckokatoliccy zostali na jego rozkaz aresztowani i zesłani do obozów pracy, a mienie Kościoła przejął Kościół prawosławny. Kościół przetrwał w podziemiu i wśród diaspory ukraińskiej na świecie. W ZSRR zalegalizowano go dopiero pod koniec lat 80.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl