fot. twitter.com/MinEnergii

W Katowicach odbyła się konferencja Społeczny Pre-COP24

W Katowicach zakończyła się konferencja pt. Społeczny Pre-COP24. Wydarzenie rozpoczęło się 9 sierpnia. Brali w nim udział związkowcy, naukowcy, pracodawcy i politycy.

Pre-COP24 poprzedziła grudniowy szczyt klimatyczny ONZ planowany w tym mieście. Uczestnicy spotkania debatowali o tym, jak realizować politykę klimatyczną, by nie wiązało się to z nadmierną likwidacją miejsc pracy w przemyśle.

Wiceszef Ministerstwa Energii Grzegorz Tobiszowski mówił na konferencji prasowej, że Pre-COP24 jest dobrym testem przed grudniowym szczytem klimatycznym.

– Aby dokonać diagnozy oceny nakładów do osiągniętych celów, założeń, które były u podstaw poszczególnych panów ochrony klimaty i jakie cele udało nam się osiągnąć, byśmy wyszli z oceny prawdziwej, racjonalnej stanu, w którym jesteśmy. Druga myśl – w mojej ocenie – (…) to redukcja emisji i pochłanianie przez gleby, lasy, torfowiska z zachowaniem zasady solidarności oznaczającej, że wszystkie kraje powinny być zaangażowane w przeciwdziałaniu zmianom klimatu – wskazał.

Wiceminister energii podkreślał, że powinien powstać równoprawny bilans redukcji i pochłaniania CO2 oraz uszanowania zapisów traktatowych Unii Europejskiej, mówiących o tym, że każdy kraj ma prawo do własnej wizji energetyki.

– I co jest ważne, szczególnie tu, na ziemi polskiej, w 100-lecie niepodległości: zasada solidarności, która powinna cechować i relacje między regionami, między ludźmi, między instytucjami, ale również między państwami – dodał wiceminister.

Kluczowe jest to, by wszystkie kraje świata zaangażowały się w przeciwdziałanie zmianom klimatu.

– Warunkiem obniżenia emisji CO2, zapobiegania zmianom klimatu jest jednak rozwój ekonomiczny danego państwa – podkreślał Tadeusz Ryśnik, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Górażdże Cement SA.

Trwająca od wczoraj konferencja Społeczny Pre-COP24 odbywa się pod hasłem „Polska droga do czystego środowiska”. Jej organizatorami są m.in. największe centrale związkowe: ,,Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Celem uczestników wydarzenia jest wypracowanie stanowiska strony społecznej i przemysłu przed zbliżającym się szczytem klimatycznym COP24.

RIRM

drukuj