PAP/Tomasz Gzell

W Jarosławiu uruchomiono pierwszą inwestycję w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów”

W podkarpackim Jarosławiu uruchomiono pierwszą inwestycję w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów”. Poinformował o tym podczas konferencji w tym mieście szef resortu infrastruktury i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Wczoraj rząd ogłosił program budowy oraz modernizacji połączeń mostowych. Szacunkowy koszt 20 nowych przepraw to 2 mld 300 mln zł. Nowe mosty mają powstać do 2025 r.

Inwestycje będą prowadzone w takich miejscach, aby stworzyć szanse rozwoju gospodarczego mniejszych ośrodków, gmin i powiatów.

Przeprawa w Jarosławiu to szansa dla całego regionu i przykład na to, że rząd Zjednoczonej Prawicy spełnia obietnice – powiedział minister Jerzy Kwieciński.

– Przeprawy mostowe są bardzo kosztowne. One są najczęściej poza możliwościami sfinansowania ich ze źródeł samorządów lokalnych. Dokonaliśmy głębokiej analizy razem z ekspertami i określiliśmy 20 najbardziej potrzebujących w Polsce przepraw mostowych. Te, które w tej chwili rekomendujemy, znajdują się w dziewięciu województwach na ośmiu rzekach w Polsce. Jedną z dwudziestu przepraw jest przeprawa mostowa pomiędzy Jarosławiem a Leżajskiem – mówił Jerzy Kwieciński.

Jesienią mają być przedstawione szczegóły samorządowego funduszu dróg i mostów. To z niego będzie finansowana budowa czy modernizacja już istniejących obiektów.

Inwestycje w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów” wpisują się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

RIRM

drukuj