W Gdańsku odznaczono Krzyżami Wolności i Solidarności działaczy opozycji antykomunistycznej

W Gdańsku Krzyżami Wolności i Solidarności uhonorowano w czwartek działaczy opozycji antykomunistycznej. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Krzyże Wolności i Solidarności zostały wręczone w historycznej Sali BHP w miejscu narodzin „Solidarności”. [czytaj więcej]

– Dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce i składamy hołd tym wszystkim, którzy nas do tej Polski doprowadzili. To są ludzie „Solidarności”. Musimy pamiętać, że z tego miejsca, z Gdańska, z sali BHP wyszedł ten wielki ruch naszej wolności i niepodległości – mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Odznaczeniami uhonorowano 47 zasłużonych działaczy opozycji, w tym pięciu pośmiertnie – między innymi Henryka Lenarciaka – uczestnika strajku w Stoczni Gdańskiej podczas Grudnia’70 i Sierpnia’80, więźnia czasu stanu wojennego oraz Andrzeja Butkiewicza – współpracownika Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, drukarza ulotek i niezależnego pisma „Robotnik Wybrzeża”, uczestnika strajku w Stoczni imienia Komuny Paryskiej w Gdyni.

„Solidarność” od początku była czymś więcej niż tylko związkiem zawodowym. Ten wielomilionowy ruch przez 16 miesięcy działalności zmienił Polskę. Stan wojenny nie zatrzymał marzeń Polaków o wolnym kraju. W 1989 roku rozpoczął się ostatni etap demontażu systemu komunistycznego.

– Powiew wolności w sierpniu wówczas 80. roku dał pewne korzenie, wyzwolił pewną energię tej swobody, tego poczucia, że możemy stanowić o sobie we własnym kraju, tak jak sobie to wymarzymy i to jest to przesłanie, które we mnie jest i to podtrzymuje – zaznaczył działacz związkowy Krzysztof Żmuda.

Dzisiejsze wydarzenie miało miejsce w szczególnym czasie. Jutro mija 38. rocznica podpisania porozumień sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników.

– Sukces, jakim było Porozumienie Gdańskie, ranga 21 postulatów, ranga ośrodka strajkowego, jaki tutaj, w Gdańsku powstał w drugiej połowie sierpnia 80. roku, była tak duża, że tę datę słusznie wybrano jako datę najważniejszą – zauważył prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.

Po raz pierwszy Krzyż Wolności i Solidarności przyznano w czerwcu 2011 roku podczas obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl