W Dobrym Mieście upamiętniono żołnierzy mjr. Łupaszki

W leżącym na Warmii Dobrym Mieście odsłonięto w niedzielę tablicę upamiętniającą żołnierzy 5. i 6. Wileńskiej Brygady AK. Miejscowi miłośnicy historii chcą, by to miejsce stało się początkiem turystycznego szlaku śladem oddziałów mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Tablica ma popularyzować mało znany wątek działalności Wileńskich Brygad AK w okolicach Dobrego Miasta – powiedział Piotr Chaciński z Grupy Historycznej Guttstadt. Jak dodał, wielu mieszkańców nadal nie zna historii Żołnierzy Wyklętych albo pozostaje w ich ocenie pod wpływem indoktrynacji z czasów PRL.

W uroczystościach wzięło udział ok. 150 osób, w tym władze miejskie i przedstawiciele 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, który – jako pierwsza jednostka Wojska Polskiego – przyjął w tym roku imię mjr. „Łupaszki”. Był też jeden z ostatnich żyjących podkomendnych tego legendarnego dowódcy, 95-letni Józef Rusak, ps. „Belina”.

Po odsłonięciu tablicy uczestnicy wzięli udział w „ognisku partyzanckim” na łące w pobliżu leśnego bunkra, który w grudniu 1946 r. był prawdopodobnie bazą wypadową dla patrolu plut. Henryka Mieczkowskiego „Tygrysa”. Według wspomnień okolicznych mieszkańców bunkier służył też za schronienie innym żołnierzom podziemia niepodległościowego.

Podczas pobytu w powiecie lidzbarskim patrol „Tygrysa” rozbroił cztery posterunki MO oraz wykonał kilka innych akcji przeciwko funkcjonariuszom UB i aktywistom PPR. W lesie pod Dobrym Miastem partyzanci spędzili święta Bożego Narodzenia. Głównym celem trwającego blisko dwa miesiące rajdu tego oddziału było rozpoznanie, czy zalesione i słabo zaludnione tereny dawnych Prus Wschodnich nadają się do prowadzenia partyzantki.

Dobromiejscy miłośnicy historii chcą zrekonstruować leśny bunkier, a potem z pomocą lokalnych samorządów wytyczyć w pobliskich lasach trasę turystyczną „szlakiem oddziału mjr. <<Łupaszki>>” i ustawić tablice informujące o miejscach partyzanckich akcji.

„Chodzi o to, żeby turyści nie tylko chodzili po naszych lasach, ale przy okazji uczyli się historii. Jeśli w sąsiednich gminach znajdą się partnerzy, to oczywiście wesprzemy realizację tego projektu” – powiedziała zastępca burmistrza Dobrego Miasta Beata Harań.

Przedmioty związane z losami Żołnierzy Wyklętych będą prezentowane w lokalnym muzeum, zorganizowanym przez stowarzyszenie historyczne Guttstadt. Od 20 grudnia będzie tam można oglądać odtworzony mundur i wyposażenie majora kawalerii WP, jakich używał „Łupaszka”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl