W Dęblinie uczczono 100. rocznicę powstania lotnictwa wojskowego

W Dęblinie uczczono w piątek setną rocznice powstania lotnictwa wojskowego. Z kolei w sobotę w Radomiu z tej okazji zostaną zainagurowane pokazy lotnicze Air Show.

Polskie lotnictwo ma bardzo długie tradycje. Nasi lotnicy dzielnie walczyli już w trakcie I wojny światowej. Na trwałe na kartach historii zapisały się sukcesy Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury oraz męstwo naszych powietrznych asów w czasie II wojny światowej. To dzielna postawa słynnego Dywizjonu 303 podczas bitwy o Anglię przesądziła o dalszych losach tej wojny.

W Dęblinie uczczono w piątek 100. rocznicę istnienia naszego lotnictwa. W samo południe w hangarze na terenie 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie sprawowana była Eucharystia.

Dzisiejsze święto jest wielkim dziękczynieniem za dęblińską „szkołę orląt”, która wykształciła i wychowała wielu wybitnych asów podniebnych lotów – mówił w Homilii biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek.

– I to zadanie jest przed wami, by to dobre imię, które wypracowali wasi poprzednicy, było podtrzymywane, a nawet umacniane – zaznaczył ks. bp Józef Guzdek.

W uroczystości z okazji stulecia polskiego lotnictwa wojskowego, która była częścią obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięli udział piloci, weterani i studenci dęblińskiej „szkoły orląt”. Specjalny list na uroczystości wystosował prezydent Andrzej Duda.

– Naszym państwowym godłem jest dumny orzeł, król przestworzy. Ten symbol – tak drogi wszystkim Polakom – pozostanie szczególnie ważny dla wszystkich lotników. Jest ogromnie wymowne, że w 100. rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy jednocześnie 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego – zauważył Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Rząd chce, aby wydatki na wojsko znacznie przyspieszyły. Postsowiecki sprzęt trzeba zastąpić nowoczesnym – podkreślał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Przez sprzęt, który będzie stanowił realny, wartościowy oręż, w rękach świetnych, najlepszych pilotów, wykształconych w Dęblinie – powiedział minister.

Od pierwszego października decyzją szefa resortu obrony dęblińska „szkoła orląt” stanie się Lotniczą Akademią Wojskową.

– To nie jest przypadek i to nie jest tylko funkcja techniczna – zmiana nazwy. To są nowe wyzwania dla szkoły w Dęblinie, ale to jest także docenienie dotychczasowego dorobku, poziomu edukacyjnego i wysokiej marki dęblińskiej „szkoły orląt” – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Wyróżniającym się żołnierzom i pracownikom cywilnym Sił Powietrznych wręczono odznaczenia. Pod Pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt złożone zostały wieńce. Uroczystość zakończyła defilada wojskowa. Z kolei w sobotę w Radomiu na stulecie polskiego lotnictwa wojskowego zostaną zainagurowane pokazy lotnicze Air Show.

[ZOBACZ GALERIĘ

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl