W czwartek szef MSZ na spotkaniu OBWE; tematem m.in. eskalacja konfliktu Rosja-Ukraina

W czwartek szef dyplomacji Jacek Czaputowicz weźmie udział w spotkaniu ministrów SZ OBWE w Mediolanie; jednym z najważniejszych punktów debaty ministrów będzie konflikt ukraińsko-rosyjski, w tym ostatnia eskalacja w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej sprowokowana przez Rosję – zapowiedziało MSZ.

Według MSZ głównym tematem dyskusji ministrów państw OBWE będzie „sytuacja bezpieczeństwa w Europie oraz zagrożenia dla ładu międzynarodowego na kontynencie”.

„Wśród najważniejszych punktów debaty znajdzie się m.in. konflikt rosyjsko-ukraiński, w tym ostatnia eskalacja w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej sprowokowana przez Rosję” – podkreślono.

Według zapowiedzi resortu dyplomacji ministrowie omówią w Mediolanie także „sytuację w basenie Morza Śródziemnego, przede wszystkim w kontekście zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy, jakie kreują terroryzm i nielegalna migracja”.

Grudniowe, 25. posiedzenie rady ministerialnej stanowić będzie nieformalne zwieńczenie przewodnictwa Włoch w Organizacji. W 2019 r. przewodnictwo to będzie sprawować Słowacja. Jak podało MSZ, w tegorocznej radzie planowany jest udział delegacji z 57 państw uczestniczących OBWE oraz kilkunastu państw partnerskich.

OBWE powstała w 1995 roku w nawiązaniu do tradycji Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z czasów zimnej wojny, której największym sukcesem było podpisanie w 1975 roku Aktu Końcowego – dokumentu powszechnie uznawanego za przełom w relacjach między Wschodem a Zachodem.

Podpisany przez USA, ZSRR, oba państwa niemieckie: RFN i NRD, a także Polskę dokument wyrażał wolę odprężenia między blokami wojskowo-politycznymi NATO i Układem Warszawskim. Z jednej strony Akt Końcowy KBWE potwierdzał powojenne granice w Europie, z drugiej zaś zobowiązywał sygnatariuszy do przestrzegania praw i wolności człowieka. Na ten fragment dokumentu, tzw. trzeci koszyk, powoływała się w latach 80. prześladowana przez komunistyczną policję demokratyczna opozycja w Polsce i innych krajach w bloku wschodnim.

Utworzona po zakończeniu zimnej wojny OBWE stawiała sobie za cel rozwój dialogu między dawnymi zimnowojennymi przeciwnikami z Zachodu i Wschodu, nie zdołała jednak zdobyć ani prestiżu, ani wpływów swojej poprzedniczki. Dopiero podczas konfliktu na Ukrainie doszło do pewnej rewitalizacji tej organizacji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl