W Częstochowie powstaje technikum dla niepełnosprawnych uczniów

Pierwsza w Częstochowie specjalna ponadpodstawowa szkoła techniczna dla uczniów z niepełnosprawnościami, w normie intelektualnej, rozpocznie działalność od 1 września. Technikum Specjalne nr 13 będzie mieściło się w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych.

Uchwałę w sprawie utworzenia Technikum Specjalnego podjęła na ostatniej sesji rada miasta w odpowiedzi na wniosek dyrekcji tego zespołu szkół. W skład Technikum nr 13 wejdą dwa oddziały dla uczennic i uczniów z zespołem Aspergera, autyzmem, a także słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Technikum to propozycja dla uczniów, których zaburzenia utrudniają lub uniemożliwiają efektywne uczenie się w warunkach edukacji włączającej, a więc przede wszystkim dla uczniów z zespołem Aspergera jako całościowym zaburzeniem rozwoju. Tacy uczniowie wykazują zachowania typowe dla autyzmu, a jednocześnie mają przeciętny lub wysoki iloraz inteligencji. Sprawia to, że trafiają do szkół masowych, głównie liceów i techników. Wielu korzysta z nauczania indywidualnego w szkole, nie sprzyja to jednak wykorzystaniu ich potencjału. Utworzenie specjalnego technikum zlikwiduje konieczność nauczania indywidualnego, a przede wszystkim da tej młodzieży szansę przygotowania się do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie i w pracy.

W Technikum Specjalnym nr 13 będą realizowane dwa kierunki kształcenia: technik informatyk i technik logistyk. Ukończenie szkoły umożliwi nie tylko uzyskanie kwalifikacji zawodowych i świadectwa dojrzałości, ale przede wszystkim da szansę na uspołecznienie i samodzielne funkcjonowanie w dorosłym życiu.

Nauka będzie trwała cztery lata (dla uczniów kończących gimnazjum) lub pięć lat (dla absolwentów szkół podstawowych). Podstawa programowa będzie taka sama jak w szkołach ogólnodostępnych. Indywidualizacji nauczania będą sprzyjały zajęcia w mało licznych klasach, uzupełnione o specjalistyczne zajęcia dostosowane do możliwości konkretnej osoby. W trzeciej klasie będą się odbywały praktyki pozaszkolne w wybranych kierunkach.

Kadra ZSZS ma doświadczenie w nauczaniu przedmiotowym na różnych poziomach, prowadzeniu specjalistycznych zajęć rewalidacyjnych (mających na celu przywrócenie uczniom możliwie pełnej sprawności) oraz innych zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla młodzieży o specjalnych potrzebach. Atutem ZSZS jest też dogodna lokalizacja w centrum miasta. Szkoła dysponuje doskonałą bazą – m.in. przestronnymi salami, świetlicą, dwiema pracowniami komputerowymi, biblioteką z Multimedialnym Centrum Informacyjnym, pełnowymiarową salą gimnastyczną, siłownią i salą korekcyjno-rehabilitacyjną, pracowniami stymulacji polisensorycznej i rewalidacji indywidualnej, a także pracowniami kształcenia zawodowego.

Nauczanie oparte będzie na indywidualnych programach edukacyjno-terapeutycznych przygotowanych na podstawie tzw. wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania. ZSZS zapewni też pomoc terapeutyczną podczas zajęć m.in. rewalidacji indywidualnej, gimnastyki korekcyjnej, treningu umiejętności społecznych i arteterapii. Szkoła będzie ściśle współpracowała z rodzicami, którym zaproponuje także dodatkowe wsparcie w formie m.in. konsultacji medycznych i psychologicznych oraz bezpłatnej mediacji w razie trudnych sytuacji rodzinnych.

Utworzenie Technikum Specjalnego nr 13 wpisuje się w Program Działań na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2014-2020 Miasta Częstochowy. Będzie kontynuacją wspierania i rozwoju przez miasto edukacji oraz terapii uczniów ze spektrum autyzmu oraz innymi niepełnosprawnościami.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl