fot. Redakcja Informacyjna Radia Maryja

W Ciechanowie oddano hołd żołnierzom niezłomnym

W Ciechanowie trwa retrospektywa festiwalu filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w kościele św. Gotarda w Pałukach. W Eucharystii uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele IPN, wojska oraz kombatanci. Mija 69 lat od rozbicia patrolu Ildefonsa Żbikowskiego ps. Tygrys z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój.

List do uczestników uroczystości skierował szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił jak ważna jest pamięć o niezłomnych. List odczytał płk Andrzej Wasilewski, dowódca 5. mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Ważne jest kultywowanie pamięci o naszych bohaterach i przekazywanie ich dziedzictwa kolejnym Polakom, aby znały i rozumiały ich czyny i historię. Dziękuję wszystkim obecnym na uroczystościach upamiętniających 69. rocznicę rozbicia patrolu „Tygrysa”, za nieustającą pamięć o żołnierzach wyklętych, ich bohaterstwie i walce do końca o wolną i niepodległą Ojczyznę – pisał w liście Mariusz Błaszczak.

Żołnierze „Tygrysa” zostali oblężeni przez UB w gospodarstwie rolnym w gminie Osyski, należącym do Bronisława Kołakowskiego. Jego rodzina udzielała schronienia wyklętym. Za to właśnie Bronisław Kołakowski wraz z synem zostali zamordowani. Drugi syn zmarł w wyniku tortur. Żona i córki trafiły na wiele lat do więzienia.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN zauważył, że byli to współpracownicy żołnierzy niezłomnych.

– Ich przykład jest dowodem na to, jak wiele wycierpiała ludność, która pomagała naszym bohaterom. Do dzisiaj niewiele ludzi wie o rodzinie Kołakowskich. Ale dlaczego o nich nie wiemy? Bo nikt o to specjalnie nie zadbał. Skromna rodzina, chociaż zasługuje na najwyższe odznaczenia i honory, żyje sobie dalej, a przecież o takich postawach powinniśmy mówić, tak samo jak o żołnierzach wyklętych. Powinniśmy o nich przypominać – akcentował prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Podczas gali festiwalu filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” rodzina Kołakowskich otrzymała Sygnet Niepodległości. To wyróżnienie przyznawane świadkom historii bohatersko walczącym o wolność i niepodległość kraju.

Statuetka trafiła do rąk córki Bronisława Ireny Kamińskiej. Festiwal w Ciechanowie zakończy się jutro. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

RIRM


Ciechanów: retrospektywa festiwalu filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” – fot. Redakcja Informacyjna Radia Maryja.

drukuj