W ciągu tygodnia ma ruszyć skup wieprzowiny

Rolnicy odstąpili od trwającej od kilku dni blokady dróg krajowych nr 2 i 19 w województwach mazowieckim i lubelskim – to efekt wizyty wicepremiera Janusza Piechocińskiego w Łosicach (Mazowieckie).

Rolnicy blokowali krajową „dziewiętnastkę” w Łosicach od wtorku, krajową „dwójkę” w dwóch miejscach – od czwartku w Zalesiu (Lubelskie), ok. 20 km od przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu oraz od środy – w miejscowości Chromna w pow. siedleckim (Mazowieckie).

Powodem protestu rolników były problemy hodowców ze sprzedażą wieprzowiny w związku z ograniczeniami wprowadzonymi po wykryciu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.

– Protesty są konsekwencją miesięcznego oczekiwania rządu. Gdyby decyzja była wcześniej tak silnych protestów może by nie było; ale jeżeli pan Kalemba obiecywał i mówił: sprzedawajcie świnie gdzie się tylko da, a my wam potem dopłacimy, to przecież fikcja. Który rolnik da się na to nabrać? – mówił  Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

Po piątkowej wizycie w Łosicach i spotkaniu z protestującymi rolnikami minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że w ciągu tygodnia ruszy skup wieprzowiny. Według niego pierwszą decyzją nowego ministra rolnictwa Marka Sawickiego będą zmiany w kierownictwie Głównego Inspektoratu Weterynarii, który – zdaniem Piechocińskiego – jest współodpowiedzialny za obecną sytuację hodowców trzody.

Piechociński zapewnił protestujących, że w ciągu tygodnia w Łosicach pojawi się minister Sawicki i jego ludzie, którzy przedstawią program dla poszczególnych grup gospodarstw i harmonogram skupu. Wicepremier zapowiedział też, że jest „bardzo zdeterminowany”, by skup uruchomić w ciągu tego tygodnia na dużą skalę.

W najbliższą niedzielę skup może się rozpocząć w trzech punktach. Po tym, jak w lutym wykryto w Polsce dwa przypadki ASF u dzików padłych w pobliżu granicy z Białorusią, cena skupu świń spadła o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent, bo klienci kupują mniej wieprzowiny. Ponadto mięso z terenu utworzonej wskutek tych przypadków strefy buforowej (kilka powiatów w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim) nie może być eksportowane.

Izby rolnicze przekonują, że spadek cen powoduje, że chów świń stał się nieopłacalny i rolnicy mogą zrezygnować z dalszej produkcji trzody. Wyrazem ich niezadowolenia rolników były blokady dróg. W czwartek minister rolnictwa Stanisław Kalemba podał się do dymisji. Jej powodem był brak realizacji działań dotyczących zwalczania skutków wystąpienia w Polsce ASF u dzików. Nowym ministrem rolnictwa został Marek Sawicki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl