PAP/Tomasz Gzell

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

W Warszawie podsumowano piąty Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Forum zostało zorganizowane w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i zostało objęte honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Pierwszy dzień obrad rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz. Po Eucharystii przedstawiciele Polonii, wraz z marszałkiem Stanisławem Karczewskim, złożyli wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie udali się do parlamentu, aby rozpocząć obrady. Te podsumował podczas konferencji Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

– Według Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” ten czas, który mogliśmy wspólnie poświęcić na spotkania i refleksje opisane w programie, był czasem bardzo dobrym – powiedział Dariusz Bonisławski.

Udział w forum wzięło ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata, a co ważniejsze przybyli na nie przedstawiciele polskiego rządu.

W czwartek, w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, z uczestnikami Zjazdu spotkał się prezydent Andrzej Duda. Podczas Zjazdu pojawił się także Mateusz Morawiecki.

– Ogromnie ważne było włączenie się premiera RP Mateusza Morawieckiego, który zaszczycił nas swoją obecnością na pięknym koncercie dedykowanym niepodległej – podkreślił Dariusz Bonisławski.

– Odniósł się bardzo konkretnie do spraw, które były również przedmiotem, tematyką spotkania, czyli do potrzeby, konieczności i woli rządu do wspierania przyjazdów dzieci polskich, młodzieży polskiej, Polaków do Polski – dodał.

Przedstawiciele Polonii debatowali także o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi, o kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce oraz o polonijnym duszpasterstwie i mediach.

Jak podkreśla Teresa Berezowska, przewodnicząca Rady Polonii Świata, dyskusje były bardzo obfite.

– Wszystkie, z tego co słyszałam od innych, dyskusje były skierowane właśnie do pracy Polonii i jak Polonia może dalej z Polską współpracować. Jakie są nasze wspólne zadania, jakie są nasze cele – podkreśliła Teresa Berezowska.

Nad całym wydarzeniem czuwał Senat RP, dlatego w piątek podczas Światowego Forum Organizacji Polonijnych, udział wzięli między innymi marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szef MSZ Jacek Czaputowicz.

– Ten Zjazd był szczególny przede wszystkim, dlatego że to jest 100- lecie niepodległości, ale też był szczególny, dlatego że Senat opiekun Polonii przeznaczył na to sporą kwotę – wskazał Tadeusz Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

To pozwoliło, aby do Polski przybyło na forum dwa razy więcej uczestników niż w poprzednich latach. Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy potrwa do jutra.

TV Trwam News/RIRM

drukuj