V Międzynarodowy Kongres „Katolicy i kultura: szanse i zagrożenia” w WSKSiM

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpoczął się V Międzynarodowy Kongres „Katolicy i kultura: szanse i zagrożenia”. Podczas dwudniowego spotkania referaty wygłoszą wybitni prelegenci z 5-ciu kontynentów.

Kongres zainauguruje wykład J.Em. ks. kard. dr h.c. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Temat wykładu: „Kościół katolicki a kultura”.

W swoim wystąpieniu ks. kard. poruszy kwestie kultury, która stanowi swoisty tylko dla człowieka sposób istnienia. Wyjaśni, że jest to przekonanie, które w swym uniwersalnym znaczeniu powtarzane jest od wieków.

W Kongresie wezmą udział prelegenci z pięciu kontynentów takich krajów jak: Filipiny, Australia, Stany Zjednoczone, Indie, Wielka Brytania, Hiszpania, Wenezuela, Francja, Niemcy i Polska.

Wśród prelegentów znajdą się zarówno wybitni profesorowie z Uniwersytetów Katolickich jak i twórcy kultury: aktorzy oraz artyści operowi. Podejmą oni między innymi tematy dotyczące wyzwań i możliwości oddziaływania katolików we współczesnej kulturze w różnych krajach na temat relacji międzykulturowych pomiędzy katolikami a innymi kulturami w kontekście globalizacji – mówiła Dorota Żuchowska, dziekan Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Prof. Alfredo Co, z Uniwersytetu św. Tomasza, prezes Filipińskiej Akademii Badań Filozoficznych, członek Filipińskiej Komisji Kształcenia Wyższego wygłosi referat na temat: „Katolicyzm w Azji: rozważania poświęcone ewangelizacji w Chinach i na Filipinach”.

Następnie głos zabierze prof. Gerard O’Shea, z Instytutu Małżeństwa i Rodziny Jana Pawła II w Melbourne oraz z Uniwersytetu Notre Dame w Sydney. Temat jego referatu to: „Wyzwania i możliwości oddziaływania katolików we współczesnej kulturze australijskiej”. Prof. Gerard O’Shea poruszy kwestię obecności katolików w kulturze australijskiej, która stoi wobec wyzwań podobnych do tych, z jakimi boryka się większość krajów anglojęzycznych.

Również z Australii Robert Dugdale, artysta operowy i teatralny, menedżer kultury, wygłosi referat „Szczęśliwy kraj” – sztuka, kultura i katolicyzm w Australii. Problem promowania prawdziwej sztuki i kultury w konfrontacji z postmodernizmem i jej stałym niszczeniem . Celem jego wystąpienia jest szeroka prezentacja australijskiej kultury i sztuki, stąd przykłady, które będą pochodziły z jego osobistego doświadczenia – będą koncentrowały się na sztuce aktorskiej.

Swój referat wygłosi także prof. Brendan Sweetman, z Rockhurst University ze Stanów Zjednoczonych. Podczas Kongresu wygłosi on referat: “Katolicy a wyzwania zsekularyzowanej współczesności: USA i Irlandia”.

„Jak niezależne filmy pomagają w dotarciu do prawdy? To temat wykładu Chuck’a Huber’a, aktora, pisarza, producenta filmowego ze Stanów Zjednoczonych.

Ostatnim prelegentem pierwszego dnia Kongresu będzie Ks. prof. Noel Sheth SJ, Jnana-Deepa Vidyapeeth, Pontifical Institute of Philosophy and Religion, rector emeritus, vicepresident COMIUCAP z Indii. Ks. Prof. wygłosi referat na temat: Wzajemne międzykulturowe relacje pomiędzy katolikami i różnymi kulturami w Indiach.

Patronat medialny nad Kongresem objęło Radio Maryja, Tv Trwam, Nasz Dziennik, tygodnik katolicki „Niedziela”, tygodnik rodzin katolickich „Źródło” i miesięcznik „W Naszej Rodzinie”.

Spotkanie  organizowane jest przez WSKSiM przy współpracy z Katedrą Filozofii KUL. Transmisję pierwszych dwóch wykładów przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam. Całość transmitować będzie akademickie SIM radio.

 

Wypowiedź dziekan WSKSiM Doroty Żuchowskiej


Pobierz
Pobierz

RIRM

 

Program Konferencji

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl