Ustrzyki Dolne: 37. rocznica zawarcia porozumień rzeszowsko – ustrzyckich

W Ustrzykach Dolnych odbędą się dziś obchody 37. rocznicy zawarcia porozumień rzeszowsko – ustrzyckich pomiędzy władzami PRL a rolnikami. W tym roku uroczystości będą połączone z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Głównym punktem wydarzenia będzie Msza św. sprawowana w katedrze rzeszowskiej w intencji Ojczyzny i polskich rolników. Eucharystii będzie przewodniczył ks. bp Jan Niemiec, biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej.

Następnie odbędzie się konferencja poświęcona m.in. sylwetce ks. abp Ignacego Tokarczuka, który wspierał działalność opozycyjną w PRL.

Senator Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący rolniczej „Solidarności” przypomina, że nie udało się wówczas zrealizować postulatów protestujących rolników.

Niestety po podpisaniu porozumień rzeszowsko – ustrzyckich nie udało nam się ich zrealizować, również dlatego, że zaraz przyszedł stan wojenny. Nie były realizowane żadne postulaty. Wszystko zmienił dopiero rok 1989 i wolne wybory. Wówczas przedstawiciele rolniczej „Solidarności” wchodzili do parlamentu i ponownie zarejestrowaliśmy nasz związek. To przyniosło efekty, mogliśmy zmieniać rzeczywistość i uczestniczyć w realizacji naszych postulatów – podkreśla senator RP.

Porozumienia rzeszowsko – ustrzyckie podpisano dwukrotnie: 19 lutego 1981 roku w Rzeszowie i 20 lutego w Ustrzykach Dolnych. Miały one uregulować sprawy na linii wieś-rząd i pozwolić na legalizację Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju były czwartymi i ostatnimi porozumieniami społecznymi, jakie komunistyczne władze zawarły w latach 1980-81.

 

RIRM

drukuj