Ustawa o prokuraturze czeka na podpis prezydenta

Ponowne połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego nastąpi 4 marca. Dzieli od tego już tylko podpis prezydenta. Wczoraj Senat bez poprawek przyjął nową ustawę.

Minister sprawiedliwości kierował prokuraturą w II RP oraz przez 20 lat III RP. Rozdzielenie było pomysłem rządu PO-PSL i nastąpiło w 2009 roku. To był nieudany eksperyment – ocenia Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości. Przykłady można mnożyć.

– Dobrym przykładem jest afera Amber Gold, gdzie prokuratura nie potrafiła zareagować, rozliczyć tej sprawy, a mamy do czynienia ze skandalem, w którym tysiące Polaków straciło swoje oszczędności – przypomina Jacek Sasin.

Ustawa poza połączeniem stanowiska ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego wprowadza również:

nową strukturę organizacyjną (likwidacji ulega prokuratura wojskowa, prokuratury apelacyjne zastąpią prokuratury regionalne, a prokuraturę generalną – krajowa),

– więcej uprawnień dla Prokuratora Generalnego (będzie mógł bezpośrednio kierować prokuraturą, wydawać wytyczne i polecenia),

– prokuratorskie postępowania dyscyplinarne i oświadczenia majątkowe prokuratorów będą jawne, powstanie Wydział Spraw Wewnętrznych (do ścigania najpoważniejszych czynów sędziów i prokuratorów).

Opozycja ostro krytykuje zmiany. Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej mówi, że ta ustawa upolityczni prokuraturę.

– W gruncie rzeczy mechanizm ręcznego sterowania będzie mechanizmem legalnym, bo na tym polega postępowanie prokuratorskie, że jest wolne – ocenia Andrzej Halicki.

Sam minister Zbigniew Ziobro, który był wczoraj gościem Polskiego punktu widzenia w TV Trwam, mówi, że nie możemy zamykać oczu i twierdzić, że przez minione 5 lat prokuratura była niezależna.

– Taka nadgorliwość prokuratury i funkcjonariuszy, którzy na oczach kamer wyrywali dziennikarzom laptopy. (…) Stało się to za czasów tej rzekomo niezależnej prokuratury, która okazała się najbardziej usłużna – poprzez takie zachowania – wobec rządu Donalda Tuska, który udawał, że nie ma na to żadnego wpływu – wskazuje Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Połączenie funkcji Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości nastąpi 4 marca. Wówczas wygasa kadencja Andrzeja Seremeta.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj