fot. twitter.com/MSZ_RP

USA: Minister W. Waszczykowski chce wykorzystać „dobry dla Polski moment”

Przebywający w Houston w stanie Teksas szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział, że „chciałby wykorzystać możliwości, jakie stworzył prezydent Donald Trump, który jest bardzo przyjazny Polsce” do rozszerzenia współpracy gospodarczej z USA.

Minister wyjaśnił później, że jego obecna wizyta w USA służy spełnieniu zarówno „prozaicznego celu”, jakim jest otwarcie kolejnego po Waszyngtonie, Nowym Jorku, Chicago i Los Angeles, piątego już konsulatu generalnego RP w Stanach Zjednoczonych, a także rozwinięciu współpracy gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi.

„Wykorzystując atmosferę wykreowaną przez bardzo przyjaznego Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych rozwinięcie współpracy gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi wykraczać może daleko poza współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, która do tej pory dominowała w naszych stosunkach” – powiedział w piątek minister Witold Waszczykowski.

Przykładem tych „dwóch torów” obecnej wizyty ministra Waszczykowskiego w USA były jego piątkowe spotkania w Houston z przedstawicielami organizacji Greater Houston Partnership (Partnerstwo Metropolii Houstońskiej) i z gospodarzem miasta burmistrzem Sylvestrem Turnerem.

Witold Waszczykowski był gościem na obiedzie wydanym przez Greater Houston Partnership, działającej od roku 1840 organizacji, która skupia szefów setek przedsiębiorstw, przywódców organizacji społecznych i politycznych. Celem organizacji jest pomoc władzom miejskim w wynajdywaniu i we wspieraniu rozwiązań korzystnych dla rozwoju miasta.

Po spotkaniu z członkami Greater Houston Partnership polski minister udał się do ratusza, gdzie rozmawiał z burmistrzem Turnerem. Spotkanie szefa polskiej dyplomacji z Turnerem, który jest przedstawicielem Partii Demokratycznej, rządzącym największym miastem zdecydowanie republikańskiego stanu jakim jest Teksas, miało charakter głównie kurtuazyjny.

Burmistrz Turner określił spotkanie z ministrem Waszczykowskim jako produktywne i wyraził zadowolenie z faktu, że Polska otworzy swój konsulat w Houston.

„Do tej pory w Houston, w +energetycznej stolicy świata+ znajdują się konsulaty 93 państw świata. Konsulat Polski będzie konsulatem 94. państwa” – powiedział Turner.

Burmistrz, odpowiadając na pytanie PAP, nie wykluczył, że w przyszłości jakieś polskie miasto – np. Warszawa – dołączy do 17 miast świata, z którymi współpracuje obecnie Houston w ramach programu „sister cities” (miast partnerskich) organizacji Sister Cities International (Międzynarodowe Miasta Siostrzane).

„Houston jest międzynarodowym miastem, a nie można być międzynarodowym miastem bez międzynarodowych związków” – powiedział burmistrz. Houston jest także nazywane „kosmicznym miastem” (Space City), ponieważ mieści się w nim Ośrodek Kontroli Lotów Kosmicznych NASA. Podczas spotkania Turner podarował Waszczykowskiemu gigantyczną – jak prawie wszystko w Teksasie – klamrę do pasa kowbojskiego, z wygrawerowanymi na niej szynami, symbolem skromnych początków miasta, które swoje powstanie zawdzięcza linii kolejowej.

Minister Witold Waszczykowski zrewanżował się Turnerowi podarunkiem z pióra wiecznego, bursztynowych spinek do mankietów i zaproszeniem do Polski.

Dwa kolejne spotkania Waszczykowskiego i towarzyszących mu osób, w tym prezesa spółki skarbu państwa PGNiG Piotra Woźniaka, były związane z drugim, bardziej dalekowzrocznym celem wizyty polskiego ministra w Teksasie, jakim jest rozszerzenie współpracy gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi.

Polska delegacja spotkała się z zarządem firmy Cheniere Energy, Inc., firmy, która była pierwszym dostarczycielem amerykańskiego skroplonego gazu naturalnego (LNG) dla Polski i tym samym całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Po rozmowach w siedzibie Cheniere Energy Inc., Waszczykowski odwiedził na przedmieściach rozciągającej się na powierzchni 1700 km kwadratowych metropolii futurystyczną siedzibę giganta energetycznego ExxonMobil. Polska delegacja spotkała się z m.in. Robertem S. Franklinem – jednym z wiceprezesów firmy i zarazem prezesem ExxonMobile Gas & Power Marketing Co. – oddziału ExxonMobil specjalizującego się m.in. w dystrybucji gazu naturalnego.

Po spotkaniach z zarządem Cheniere Energy Inc. i spotkaniu z przedstawicielami ExxonMobil, minister Waszczykowski unikał komentowania szczegółów rozmów, tłumacząc się koniecznością zachowania tajemnicy handlowej.

W sobotę minister odwiedzi należący do firmy Cheniere Energy oddalony od Houston o ok. 180 km. gazoport Sabine Pass w stanie Luizjana. Z gazoportu Sabina Pass, począwszy od przyszłego roku, będą odpływały dostawy amerykańskiego LNG dla Polski w ramach 5-letniego kontraktu, jaki spółka PGNiG zawarła w listopadzie br. z firmą Centrica LNG Company.

Natomiast w sobotę wieczorem czasu miejscowego (w niedzielę czasu polskiego) podczas przyjęcia w hotelu JW. Marriott, szef polskiej dyplomacji dokona inauguracji działalności Konsulatu Generalnego w Houston. Konsulat Generalny w Houston będzie obejmował obszar 7 stanów (Arkansas, Kansas, Luizjanę, Missisipi, Nowy Meksyk, Oklahomę i Teksas) zamieszkiwanych przez ponad. 500 tys. obywateli polskich.

Niestety w samym budynku polskiego konsulatu w Houston nadal trwają prace remontowe, ponieważ remont opóźnił się z powodu szkód spowodowanych przez huragan Harvey. Harvey nawiedził wybrzeża Zatoki Meksykańskiej pod koniec sierpnia, powodując powodzie na dużych obszarach Houston. Straty przez to spowodowane oceniane są na 200 mld USD.

PAP/RIRM

drukuj