USA: Min. W. Waszczykowski w Houston; Będzie polski konsulat w Teksasie


Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski podczas rozpoczętej dziś wizyty w USA otworzy konsulat generalny w Houston, w stanie Teksas. Minister spotka się także z przedstawicielami władz lokalnych, biznesmenami i z Polonią.

Bezpośrednio po przylocie do Houston, największego miasta Teksasu, Witold Waszczykowski, rozpoczynając czterodniową wizytę, spotkał się w czwartek czasu miejscowego (piątek w Polsce) z grupą amerykańskich biznesmenów zrzeszonych w powstałej zaledwie dwa miesiące temu Polsko-Amerykańskiej Izbie Handlowej w Teksasie. Sporą część członków Izby stanowią właściciele średnich i małych przedsiębiorstw, głównie urodzeni w Polsce bądź polskiego pochodzenia, zainteresowani współpracą gospodarczą z Polską.

„Polska wysoko ocenia możliwości biznesowe, które daje przedsiębiorcom Teksas” – powiedział szef polskiej dyplomacji na spotkaniu z członkami Izby w Houston.

Jej powstanie dowodzi zwiększającej się roli, jaką w polskiej wymianie gospodarczej z zagranicą odgrywa Teksas i największe miasto tego stanu, często nazywane energetyczną stolicą świata.

Jak wynika z danych polskiego rządu, Teksas – druga po Kalifornii największa gospodarka stanowa amerykańskiej federacji – jest stanem, z którym Polska zanotowała w ostatnich latach największą wartość wymiany handlowej, sięgającą 857 mln USD.

Szczególny wzrost, ponad dwukrotny, wartości wymiany handlowej Polski ze „stanem samotnej gwiazdy” (Lone Star State) miał miejsce w ostatnich latach, a wśród dominujących produktów polskiego eksportu są produkowane w nowoczesnych technologiach urządzenia elektroniczne.

Z kolei firmy energetyczne z Houston zaczynają odgrywać kluczowe znaczenie w polskim imporcie nośników energii, w zróżnicowaniu źródeł tego importu i tym samym w zwiększeniu niezależności energetycznej Polski.

Minister Witold Waszczykowski, któremu w spotkaniach towarzyszy m.in. ambasador RP w USA Piotr Wilczek, spotka się dzisiaj z przedstawicielami giganta petrochemicznego ExxonMobil, firmy klasyfikowanej pod względem dochodów na 10. miejscu na świecie oraz z zarządem firmy Cheniere Energy.

Cheniere Energy Inc. była pierwszym dostarczycielem amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla Polski i jest właścicielem gazociągu Creole Trail, dostarczającego gaz ziemny do gazoportu Sabine Pass w graniczącym z Teksasem stanem Luizjana.

Z Sabine Pass od przyszłego roku odpływały będą dostawy amerykańskiego LNG dla Polski w ramach 5-letniego kontraktu o dostawach LNG, który polska spółka skarbu państwa PGNiG zawarła z brytyjską firmą Centrica LNG Company.

Szef polskiej dyplomacji w wspólnie z prezesem PGNiG Piotrem Woźniakiem odwiedzi gazoport Sabrina Pass w sobotę.

Przed spotkaniami z szefami amerykańskich firm petrochemicznych i energetycznych dziś szef polskiej dyplomacji będzie rozmawiał z Sylvestrem Turnerem, burmistrzem Houston, czwartej pod względem liczby ludności metropolii USA. Turner, przedstawiciel Partii Demokratycznej w największym mieście stanu, który uchodzi za republikański bastion, jest zaledwie drugim Afroamerykaninem wśród 62 burmistrzów Houston, którzy do tej pory rządzili w ratuszu tego miasta.

Współczesne Houston to nie tylko wydobycie i przetwarzanie ropy naftowej i gazu ziemnego, ale także istotny ośrodek kulturalny ze światowej klasy muzeami i kolekcjami, centrum naukowe, stanowiące zaplecze dla przemysłu biomedycznego, kosmicznego (stąd drugi przydomek Houston „space city”) i ściśle z nim powiązanego przemysłu zbrojeniowego.

Po wyrażeniu przez władze amerykańskie zgody na ewentualny zakup przez Polskę systemu antyrakietowego Patriot, kontakty władz polskich z firmami zbrojeniowymi, z których wiele ma siedziby bądź zakłady w Teksasie, zyskały na znaczeniu.

Dlatego – jak powiedział Witold Waszczykowski na spotkaniu z członkami Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej – „decyzja Polski o zwiększeniu obecności dyplomatycznej w stanie Teksas była bardzo celowa”.

„Chcielibyśmy rozwinąć i wzmocnić nasze stosunki z ekonomicznym liderem wśród amerykańskich stanów, a misja dyplomatyczna w Houston ma temu służyć” – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Nowy Konsulat Generalny RP w okręgu obejmującym siedem stanów środkowego zachodu USA: Arkansas, Kansas, Luizjana, Missisipi, Nowy Meksyk, Oklahomę i Teksas zwiększy dostęp ok. 500 tys. obywateli polskich zamieszkałych w stanach środkowego zachodu USA do usług konsularnych.

Oficjalnej inauguracji działalności Konsulatu Generalnego RP w Houston szef polskiej dyplomacji dokona podczas przyjęcia wydanego w sali bankietowej hotelu JW Marriott w sobotę czasu lokalnego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl