USA. Dzień Kościuszki w West Point

Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point była w sobotę miejscem uroczystości związanych z Dniem Kościuszki. Poprzedziło je piątkowe seminarium poświęcone bohaterowi dwóch narodów.

Uroczystość zbiegła się z 200 rocznicą śmierci bohatera bitew pod Zieleńcami i Racławicami oraz wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Organizator wydarzenia, Amerykańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Kościuszki w West Point, postawiło sobie za cel rozpowszechnianie wiedzy o generale w społeczeństwie amerykańskim.

Jak podkreślił szef stowarzyszenia, prof. Anthony Bajdek, znaczenie dwudniowego spotkania wykraczało poza rocznicowe uroczystości.

„Nasza organizacja od 14 lat  przygotowuje konferencje poświęcone Kościuszce. Prezentujemy je w szerszym kontekście historycznym m.in. rozbiorów Polski, walki o jej niepodległość, a także rewolucji amerykańskiej” – wyszczególnił.

Akademie w West Point reprezentowali jej rektor, gen. Robert Caslen oraz ksiądz płk Mathew Pawlikowski. Pośród kadetek była Isabela Vargas, której matka jest Polka. Pełni ona funkcje dowódczyni Szwadronu Kościuszki i mówiła o doświadczeniach podczas pobytu w Polsce, gdzie wysłała ją uczelnia w ramach wymiany międzynarodowej.

Sobotnie wydarzenie zainaugurowała Msza św. w intencji generała Kościuszki (1746-1817) w kościele pw. Trójcy Świętej mieszczącym się na terenie wojskowej uczelni. Uczestnicy uroczystości podziwiali też barwna paradę kadetów akademii wojskowej w galowych mundurach.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było zgromadzenie pod pomnikiem Kościuszki. Jak szacują organizatorzy zgromadzenia w West Point, wzięło w nim udział ok. 350 osób, wśród nich byli m.in. weterani, przedstawiciele organizacji polonijnych, młodzież, a także chóry Związku Śpiewaków Polskich.

Piątkowa konferencje charakteryzowała wielorakość podejmowanych tematów. Wiązały się zarówno z historia jak i dniem dzisiejszym.

Poczynając od przedstawienia sylwetki Kościuszki poprzez współistnienie różnych grup etnicznych kreującej siłę Rzeczpospolitej Obojga Narodów, zmagania Polaków o odzyskanie niepodległości, role kobiet w życiu generała, portret Polski w amerykańskiej prasie w latach 1811 – 1849, aż po honorowania zasług i dziedzictwa bohatera dwóch narodów we współczesnym świecie.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl