USA chcą się wycofać się z układu o całkowitej likwidacji pocisków nuklearnych

USA chcą się wycofać się z układu o całkowitej likwidacji nuklearnych pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. Rosja zapowiada, że odpowie działaniami w kierunku „odnowienia równowagi militarnej” w tej sferze. Francja i Niemcy nie popierają planów Donalda Trumpa.

Układ o całkowitej likwidacji nuklearnych pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu zawarli w 1987 roku prezydent USA Ronald Reagan i I Sekretarz Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego Michaił Gorbaczow.

Układ zakazuje posiadania rakiet o zasięgu od 500 do 5500 kilometrów, zarówno z głowicami jądrowymi, jak i konwencjonalnymi. Układ przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania.

Donald Trump chce, by USA wycofały się z układu. Powód?

– Tak, Rosja naruszyła porozumienie. Przez wiele lat łamali zasady i nie wiem, dlaczego prezydent Obama nie negocjował, ani nie wycofał się – powiedział prezydent USA.

Amerykański przywódca zapowiedział, że USA będą konstruować rakiety, jeśli nie zaprzestaną czynić tego Rosja i Chiny. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że takie działania USA „spotkają się z kontrdziałaniami”.  Moskwa liczy na to, iż Waszyngton „nie zrezygnuje ze swojej części odpowiedzialności” za stabilność międzynarodową.

– Będziemy czekać na oficjalne wyjaśnienia od naszych amerykańskich kolegów – zapowiedział Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji.

Niemiecki rząd ubolewa, że prezydent USA Donald Trump zamierza wycofać swój kraj z amerykańsko-rosyjskiego traktatu rozbrojeniowego INF. We Francji amerykańskie plany są komentowane jako kolejne odejście prezydenta Donalda Trumpa od zobowiązań międzynarodowych i multilateralizmu.

– Kontrowersje wokół traktatu trwają od kilkunastu miesięcy, by nie mówić o latach. Traktat jest w dużej mierze pokłosiem zimnej wojny – wyjaśnia historyk wojskowości prof. Krzysztof Kubiak.

Co będzie dalej?

– Może być jakiś kolejny wyścig zbrojeń, który pewnie i tak ma miejsce tylko mniej oficjalnie. Bo Rosja ma pewien potencjał militarny, potencjał zbrojenia. Sytuacja międzynarodowa jest cały czas napięta – podkreśla prof. Mieczysław Ryba.

Komisja Europejska uważa, że USA i Rosja muszą prowadzić dialog, by ochronić traktat i zapewnić, aby był w pełni przestrzegany.

Chiny uważają, że jednostronne wycofanie się Waszyngtonu z INF-u z Moskwą to błąd, który może mieć negatywne konsekwencje dla wielu krajów.

Mniej krytyczne stanowisko wobec decyzji USA zajęła Wielka Brytania. Rosja łamie postanowienia układu rozbrojeniowego i kpi z niego – ocenił brytyjski minister obrony Gavin Williamson. Powiedział też, że Wielka Brytania będzie „zdecydowanie z USA” w zwracaniu uwagi, że „Rosja musi przestrzegać zobowiązań traktatowych, które podpisała”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl