Uroczystości z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w Poznaniu

W samo południe w Poznaniu otwarto obrady Zgromadzenia Narodowego, którym przewodniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu. W posiedzeniu uczestniczyli także prezydent Andrzej Duda z małżonką, przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, członkowie rządu z premier Beatą Szydło na czele.

W swoim orędziu prezydent Andrzej Duda podkreślił, że mamy wielki obowiązek strzeżenia fundamentów naszej tradycji i kultury, mamy obowiązek budowania silnego państwa.

Nie jesteśmy tutaj na zawsze tak, jak nie był na zawsze Mieszko; tak, jak nie byli na zawsze polscy królowie; tak, jak nie byli na zawsze wielcy przywódcy naszego narodu. Nie jesteśmy tutaj na zawsze, ale mamy wielki obowiązek. Mamy obowiązek budowania silnego państwa jako wielkiej wspólnoty naszego narodu, opierając się na tym, na czym wyrośliśmy, na czym nas wychowano, na naszej wielkiej tradycji wzajemnego szacunku, uczciwości, rzetelności, a jak trzeba – także bohaterstwa w obronie Ojczyzny. [Mamy obowiązek] budowania przede wszystkim silnej Polski – nie tylko dla nas i dla naszych bliskich, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. Głęboko wierzę w to, że sprostamy temu zadaniu – akcentował prezydent Andrzej Duda.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odczytał uchwałę podjętą przez Sejm i Senat związaną z 1050. rocznicą Chrztu Polski. Wyrażono w niej ,,wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość”. W tym kontekście wskazano na rolę św. Jana Pawła II.

Wielki przełom historyczny współczesnego czasu, jakim było powstanie ruchu ,,Solidarności”, nie byłby możliwy bez inspiracji duchowej, jaką przyniósł Polsce św. papież Jan Paweł II. Jego wybór na Stolicę Piotrową i pierwsza wizyta w Ojczyźnie pozwoliła narodowi polskiemu poczuć się wspólnotą. To pod znakami i symbolami chrześcijańskim, takimi jak krzyż i otoczony czcią obraz Matki Bożej Częstochowskiej, odbyła się wielka przemiana zniewolonego narodu, która pozwoliła odzyskać upragnioną wolność i odbudować niepodległe państwo – mówił marszałek Stanisław Karczewski.

Po południu w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła sprawowana była Msza św. Przewodniczył jej Legat Papieski ks. kard. Pietro Parolin.

W homilii metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, zaznaczył, że chrzest Mieszka I to źródłowe wydarzenie w dziejach Polski. Dodał też, że od tego momentu na naszej ziemi ojczystej rozpoczął się bój o wierność.

W dziejach tej walki duchowej, aby zwyciężyć, nie wystarczy wierzyć w Boga. Trzeba również być mu wiernym. Jeśli przyjęliśmy prawdę o Chrystusie i powierzyliśmy mu nasze życie, to nie może być sprzeczności między tym, w co wierzymy, a tym, jak żyjemy. Prawdę, bowiem nie tyle uznajemy przez akt czysto intelektualny, ale raczej przyswajamy ją sobie w duchowej dynamice, która przenika w głąb naszej istoty. Prawda przekazywana jest nie tylko przez formalne nauczanie, chociaż ono jest ważne, lecz dzięki świadectwu życia prawdziwie prawego, wiernego i świętego – wskazał ks. abp Stanisław Gądecki.

Msza św. została poprzedzona uroczystą procesją maryjną, nawiązującą do celebracji Milenium Chrztu Polski w 1966 roku. Wierni, podobnie jak 50 lat temu, przeszli wraz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej spod poznańskiego kościoła farnego na Ostrów Tumski do poznańskiej katedry.

Poszczególne punkty uroczystości transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj