Uroczystości rozformowania dowództw Sił Zbrojnych

W Warszawie rozpoczęła się uroczystość rozformowania Dowództwa Sił Powietrznych. Podobna o godzinie 13.00 będzie miała miejsce w Gdyni, gdzie zostanie odczytana decyzja szefa MON o rozformowaniu dowództwa Marynarki Wojennej.

Ma to związek z przygotowaną wspólnie przez MON i BBN reformą systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi. W miejsce czterech odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych od przyszłego roku powstaną dwa dowództwa połączone.

Dowództwo generalne, odpowiedzialne za przygotowanie armii do działań i jej funkcjonowanie w czasie pokoju, oraz dowództwo operacyjne, dowodzące (tak jak obecnie) siłami wydzielonymi do misji zagranicznych, a w razie potrzeby przejmujące dowodzenie w czasie kryzysu lub wojny.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ma się zająć wyłącznie planowaniem rozwoju armii oraz doradzaniu prezydentowi, premierowi i ministrowi obrony w sprawach obronności. Reformie sprzeciwiały się SLD, SP oraz PiS, które zaskarżyło nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego.

– Ta reforma jest niekonstytucyjna, ponieważ zakłada likwidację rodzajów sił zbrojnych, a rodzaje sił zbrojnych są zapisane w konstytucji. W związku z tym uważamy, że jest to niezgodne z konstytucją. Źle się stało, że prezydent w ogóle podpisał tę ustawę i że MON wprowadza ją w życie. Uważamy, że jest to ustawa bardzo kontrowersyjna, ponieważ zmienia ona cały system bezpieczeństwa państwa powołuje nowe dowództwo: dowództwo generalne. Obrońcy tej reformy mówią o tym, że będą zlikwidowane dowództwa, że będzie ich mniej w naszym systemie dowodzenia, a tak naprawdę ścieżka systemu dowodzenia się wydłuża – mówił poseł Marek Opioła z sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Polityk dodał, że reforma będzie sprzyjała odpowiednim wojskowym, którzy będą pochlebni dla władzy, bo dla nich znajdzie się miejsce w nowym dowództwie.

– Będzie coraz więcej etatów pułkownikowskich, generalskich, czyli nie to, o co nam chodzi: odchudzanie armii z oficerów, którzy już dawno powinni się pożegnać z armią i otwieranie armii dla młodych ludzi. Najgorsze jest to, że PO i prezydent w ogóle nie patrzyli na to, że my mamy wiele wątpliwości. Ta ustawa była przepychana przez Sejm w trybie ekspresowym. Mieliśmy ekspertyzy przynajmniej dwóch konstytucjonalistów, którzy od razu wykazali, że te projekty są niezgodne z konstytucją. Kwintesencją tego był wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności tej ustawy z konstytucją – stwierdził poseł Marek Opioła.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl