Uroczystości Powstania Styczniowego

W wielu miastach Polski a także i za granicą odbyły się uroczystości upamiętniające 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Główne obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczęły się Mszą Świętą sprawowaną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Po uroczystej Eucharystii przy udziale pocztów sztandarowych i grup rekonstrukcyjnych uczestnicy przeszli ulicami Starego i Nowego Miasta pod pomnik Romualda Traugutta.

Na Jasnej Górze centralne uroczystości obchodów rocznicy Powstania Styczniowego rozpoczęła uroczysta Msza Św. w Bazylice Jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył ks. bp Jan Wątroba. Po Mszy Św. odbył się uroczysty Apel Jasnogórski. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod częstochowskimi pomnikami: Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego i bohaterskiego dyktatora Powstania – Romualda Traugutta.

Uroczystości odbyły się również w Wilnie na Placu Łukiskim. Obchody pod hasłem „Za naszą wolność i waszą” rozpoczęły się o godzinie 15:00 Apelem Poległym Powstańcom. Następnie została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Dziś mija dokładnie 150 lat od tamtych wydarzeń – największego zrywu przeciwko zaborcy – mówi dr Piotr Szubarczyk, publicysta historyczny. Dr Szubarczyk zwraca uwagę na słowa do moskali jakie znalazły się w manifeście wydanym 22 stycznia 1863 roku przez Tymczasowy Rząd Narodowy.

„Przebaczamy Ci bo i Ty jesteś nędzny o mordowany smutny i umęczony, trupy twoich dzieci kołyszą się na szubienicach carskich, ale jeżeli w tej stanowczej godzinie uczujesz w sobie zgryzoty biada Ci, bo w obliczu Boga i świata, przeklniemy Cię za mękę wiecznej niewolili”.

To jest polski duch, walka o wolność, gdy się raz zaczyna z ojca krwią spada dziedzictwem na syna. My Polacy traktowaliśmy zawsze niepodległość kraju i wolność osobistą jako dar Boży dla człowieka. Skoro jest to dar Boży to obowiązkiem religijnym jest bronić tego daru. I to w tym manifeście jest najpiękniejsze – powiedział dr Piotr Szubarczyk.

Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Dziś wiele osób próbuje marginalizować tamte wydarzenia, bądź podważać ich sens.

„Nikt nie może przewidzieć czy szanse na zwycięstwo były czy też nie; są okoliczności, które składają się na pewien postęp w takich działaniach zbrojnych i politycznych” – zwraca uwagę Anna Kołakowska, nauczyciel historii, najmłodszy więzień polityczny w czasach stanu wojennego.

 – Bardzo istotną sprawą był konflikt między Rosją a Prusami. Kiedy wybuchło Powstanie Rosja i Prusy porozumiały się nawet w sprawie przekraczania granicy w pościgu za powstańcami. Wcześniej był widoczny wyraźny konflikt między tymi państwami. Kiedy wybuchło Powstanie, Francja wystąpiła przeciwko Prusom i Rosji; tworzył się konflikt europejski. Były jakieś przesłanki, które dawały nam nadzieję na sukces – powiedziała Anna Kołakowska.

Tu trzeba także spojrzeć na to, co jest miarą sukcesu – mówi dr Andrzej Kołakowski, bard, twórca autorskich piosenek poświęconych Żołnierzom Wyklętym i Powstańcom Styczniowym.

 – Można po kupiecku wyliczać szanse zwycięstwa. Jest taka piękna sentencja, że sens walki mierzy się nie szansami na zwycięstwo, tylko sprawą o jaką się walczy. Wydaje mi się, że ci chłopcy dokładnie to rozumieli – powiedział dr Andrzej Kołakowski.
„Powstania kształtowały nas jako naród w sensie mentalnym i psychicznym, dawały siłę, która była potrzebna w roku 1920, `39 i `45, choć cena była olbrzymia” – powiedział  prof. Janusz Odziemkowski z UKSW w Warszawie.

Walki toczyły się ponad rok; rozszerzyły się na tereny Białorusi, Ukrainy i Litwy. Zginęło w nich ok. 30 tys. Polaków. Ponad 30 tys. osób zesłano na Syberię.

– Gdybyśmy nie byli tak zahartowani, gdybyśmy nie byli tak zapatrzeni w tę ideę wielkich powstań narodowych, to czy w roku 1920 dokonalibyśmy takiego zrywu, który powstrzymał Armię Czerwoną? Czy wtedy niepodległość nie byłaby pogrzebana? Czy przetrwalibyśmy II wojnę światową? Gdzie te dwa wielkie koła młyńskie dwóch zbrodniczych mocarstw, które by tę Polskę miażdżyły między sobą? Czy mielibyśmy dostatecznie dużo siły? – powiedział prof. Janusz Odziemkowski.    

Obchody rocznicy Powstania Styczniowego zorganizował również społeczny komitet, którego honorowym przewodniczącym jest prezes PiS Jarosław Kaczyński. O godzinie 18:00 odbyła się uroczysta Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji Ojczyzny i poległych Powstańców. Po niej uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Stracenia Rządu Narodowego – Krzyż Romualda Traugutta.

Polecamy:

Wpływ Powstania Styczniowego na św. brata Alberta – s. Samuela, albertynka


Pobierz Pobierz

* * *

Powstanie Styczniowe w pamiętnikachs. Antonietta Frącek, franciszkanka Rodziny Maryi, postulatorka procesu kanonizacyjnego ks. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl