Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W całym kraju trwają uroczystości z okazji przypadającego dziś Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Centralne obchody odbywają się w Warszawie.

Mszy św. w intencji bohaterów podziemia niepodległościowego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przewodniczył i homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek.

– Dziś modlimy się za Żołnierzy Niezłomnych. Oni naprawdę zasługują na wdzięczność i najwyższy szacunek. To oni podtrzymywali w narodzie prawdę o tym, że Polska nie jest wolna, że została zdominowana przez obce mocarstwo. Zapalimy dziś znicze w miejscach kaźni i na symbolicznych mogiłach tych, którzy nie dali się uwieść władzy przyniesionej na sowieckich bagnetach. Nie poszli na kompromis ze złem, nie zrezygnowali z własnych przekonań, z walki o wolną ojczyznę – mówił ks. Biskup.

Następnie odbył się apel pamięci na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego. Przywracamy polską tradycję narodową, pamięć o tym, jak i dzięki komu Polska odzyskiwała niepodległość – powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Minister awansował pośmiertnie Żołnierzy Niezłomnych. To skromna cząstka tego, co należy się wielkiej armii, która walczyła po 1944 r. po to, abyśmy dziś byli wolni – podkreślił polityk.

– Dzisiaj chcemy spłacić ten dług, jaki naród polski winny jest tym, którzy nigdy nie opuścili broni, tym, którzy nigdy nie zapomnieli. Tym, którzy są dla nas po dzień dzisiejszy wzorem, punktem odniesienia, świadectwem, że można, jeżeli się naprawdę chce. Armia Polska jest Wam wdzięczna. Dziękujemy! – podkreślał Antoni Macierewicz.

Prezydent wręczył dziś nominacje oficerskie i odznaczenia z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Najwyższy przedstawiciel RP zwrócił uwagę, że żołnierze podziemia niepodległościowego są wzorcem dla młodych ludzi.

­- Przy Żołnierzach Wyklętych stoi dzisiaj przede wszystkim polska młodzież. Bo oni dla niej są wzorcem. Wzorcem postawy, wzorcem niezłomności – czegoś, co jest tak niezwykle cenne: żeby mieć w sobie tę siłę wewnętrzną, która pozwala na to, że człowiek – mimo wszystkich przeciwności, często mimo strachu, bólu, tego co jest naturalne – umie się przełamać i powiedzieć „nie złamią mnie, nie poddam się, nie zaprę się swoich ideałów, tego, w co wierzę, nie zaprę się przysięgi, którą złożyłem!”. To wielki, wspaniały model. To fundament, na którym – wierzę w to – będziemy budowali przyszłość silnej, suwerennej i niepodległej Rzeczypospolitej – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Kombatanci, przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji samorządowych oraz warszawiacy uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach, gdzie spoczywają ciała wielu z nich.

Już za niespełna godzinę rozpoczną się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po przemarszu do Archikatedry św. Jana odbędzie się koncert okolicznościowy i Msza św. O godz. 20 rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ruszy on sprzed Pomnika Romana Dmowskiego na pl. na Rozdrożu.

Premier Beata Szydło spotkała się z żołnierzami niezłomnymi na śniadaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na konferencji prasowej poinformowała o przyznaniu specjalnych rent oficerom.

– Ja wiem, że to jest bardzo niewiele, że powinni być wynagrodzeni naprawdę w sposób wielki. Ale choć w ten symboliczny sposób polski rząd chce podkreślić nasz ogromny szacunek, naszą wdzięczność i chcemy, by nie tylko pamięć była przywracana dla Żołnierzy Wyklętych, ale byśmy również uczyli młode pokolenia tych wartości, które oni przez całe życie swoją postawą nieśli ze sobą. Cześć i chwała bohaterom! Cześć Żołnierzom Wyklętym! – powiedziała premier.

W południe szefowa polskiego rządu uczestniczyła w uroczystościach poświęconych Żołnierzom Wyklętym w Augustowie. Powiedziała tam, że dojście do prawdy o obławie augustowskiej i odnalezienie grobów ofiar jest „naszym moralnym obowiązkiem”.

Pamięć bohaterów podziemia niepodległościowego czczona jest też poza granicami kraju. Przedstawiciele ambasady RP w Wilnie i polskiej społeczności na Litwie złożyli dziś kwiaty w kwaterze na cmentarzu parafialnym w miejscowości Ejszyszki.

Spoczywają tam żołnierze AK ekshumowani z nieupamiętnionych wcześniej miejsc pochówku w okolicach tego miasteczka, polegli w latach 1944-1945.

 


 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj