Uroczystości 43. rocznicy Grudnia ’70

W Gdyni i Szczecinie odbyły się uroczystości 43. rocznicy Grudnia ‘70. Ich uczestnicy upamiętnili osoby, które 43 lata temu na ulicach tych miast zginęły od kul milicji i wojska. W ten sposób siły te tłumiły protesty społeczne przeciw podwyżkom cen, wprowadzonym przez władze PRL.

Andrzej Michałowski, który w grudniu 1970 roku był pracownikiem Zarządu Portu Gdańsk i pracował na holownikach, przypomina że prowokacja wydarzeń z wybrzeża z grudnia 1970 roku była zaplanowana. SB-ecy strzelali prosto do ludzi już od godzin porannych.

– Prowokacja była zaplanowana, dlatego że już w Gdańsku prowokatorzy wybijali wystawy i okradali sklepy. To było potrzebne „czerwonym” żeby zacząć strzelać do ludzi. Wtedy były pierwsze ofiary. SB-cy wynosili telewizory, futra, instrumenty ze sklepu muzycznego. Tymczasem – zwróćcie na to uwagę – w Gdyni nikt nie okradał sklepów, nie było burd. Kociołek zaprosił ich po prostu do roboty – tych biednych ludzi z okolicznych Kaszub. Komuna Paryska – to było ich jedyne źródło utrzymania. Po to ich zaprosili, żeby o godz. 6:00 do nich strzelać jak do kaczek?! Strzelali prosto do ludzi. Strzelali też z helikoptera. Ofiary, to byli ludzie na ulicy. Widziałem, jak tu przy Żak-u gazik przejechał cywila. Rozjechali go i uciekli – wspomina Andrzej Michałowski.

Gdyńskie obchody rocznicy rozpoczęły się we wtorek o godz. 6:00 pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970, nieopodal stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, gdzie padły pierwsze strzały. Tam odbył się apel poległych i zostały złożone kwiaty.

W Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni sprawowana była Msza św. Następnie jej uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Grudnia ’70 przed Urzędem Miasta, gdzie złożone zostały kwiaty i odczytany apel poległych.

– Zbrodnia, która do dziś jest nierozliczona i nieukarana, ale Gdynia pamięta i ma swoją „Godzinę W” – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Szczecińskie obchody 43. rocznicy Grudnia’70 rozpoczęły się we wtorek w południe od dźwięku syreny stoczniowej i modlitwy Anioł Pański przed bramą Stoczni.

Pod tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia ’70 kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele władz województwa i miasta, zachodniopomorscy parlamentarzyści a także związkowcy i przedstawiciele zakładów pracy.

Szczeciński IPN w ramach obchodów rocznicy zorganizował dla uczniów grę miejską. Uroczystości zakończyła wieczorna msza święta w szczecińskiej katedrze w intencji ludzi pracy.

RIRM

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl