Uroczystości 11 listopada

11 listopada obchodziliśmy Narodowy Dzień Niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbywały się marsze, parady i wydarzenia sportowe związane ze Świętem Niepodległości. Główne uroczystości odbyły się w Warszawie oraz w Krakowie.

W związku z obchodzonym świętem odzyskania przez Polskę niepodległości uroczystości upamiętniające owe wydarzenie odbyły się w wielu miastach naszego kraju. W stolicy oprócz oficjalnych obchodów święta – do udziału, w których zapraszał prezydent Bronisław Komorowski  – odbył się Marsz Niepodległości, organizowany przez środowiska narodowe. Poprzedziła go Msza św., sprawowana o godz. 13.00 w kościele św. Barbary.

Tuż po godz. 17.00 stołeczny ratusz rozwiązał marsz. Rozwiązanie zgromadzenia sugerowała organizatorom policja. Według uczestników określenie marszu jako nielegalnego zgromadzenia jest absurdalne. Ponadto po stronie uczestników i organizatorów nie leży żadna wina za przebieg wydarzeń – zwrócili uwagę zgromadzeni podczas Marszu Niepodległości. Prowokacji dopuściła się grupa osób, która dołączyła na jakiś czas do manifestujących. Policja wchodząc w tłum, podjęła środki przymusu bezpośredniego.

W Warszawie odbyło się w sumie 11 wydarzeń związanych ze Świętem Niepodległości.

Po Mszy św. sprawowanej w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży Sejm został otoczony modlitwą różańcową. Uczestnikom wydarzenia przyświecało motto: „z Maryją, Królową Polski, módlmy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o wypełnianie Jasnogórskich Ślubów Narodu”. Jak powiedział dr Grzegorz Senatorski była to modlitwa ekspiacyjna i prośba o „tworzenie dobrych praw” i by „naszym posłom łatwiej było dostrzec potrzeby ojczyzny, naszych rodzin, naszych dzieci”.

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II i Mszą św. w Katedrze Wawelskiej rozpoczęły się w Krakowie organizowane przez PiS obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach brali udział członkowie i zwolennicy PiS z prezesem tej partii Jarosławem Kaczyńskim na czele oraz blisko 500-osobowa grupa zaproszonych Węgrów. Po Mszy św. złożone zostały kwiaty na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie przed Krzyż Katyński, znajdujący się u stóp Wzgórza Wawelskiego, gdzie złożyli kwiaty. Tam też miało miejsce wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Tam też wystąpił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Mówił, że rozwiązania nie przyjdą z zewnątrz.

“Pamiętajmy, Polska musi być jedna i źródeł postępu, źródeł nowoczesności musi szukać u siebie, wewnątrz energii naszego narodu, w jego odmienności, tożsamości i oryginalności” – apelował prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W poniedziałek rano Jarosław Kaczyński wraz z innymi politykami PiS złożyli też kwiaty pod pomnikami twórców polskiej niepodległości: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, gen. Stefana “Grota” Roweckiego, Wincentego Witosa i prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Główne wojewódzkie obchody Święta Niepodległości w Białymstoku tradycyjnie odbyły się wczesnym popołudniem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, po Mszy św. w katolickiej bazylice metropolitalnej. Wzięli w nich udział, m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, poczty sztandarowe, kombatanci, harcerze, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Tam też, po oficjalnych wystąpieniach i salwie honorowej, delegacje złożyły kwiaty. Dzień Niepodległości obchodzono też w Muzeum Wojska w Białymstoku. Tu odbyło się podsumowanie drugiej edycji projektu skierowanego do najmłodszych „Z Piłsudskim po Białymstoku”.

W Łodzi wojewódzkie obchody Święta Niepodległości odbyły się tradycyjnie na placu archikatedralnym przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wzięły w nich udział władze województwa i miasta, parlamentarzyści oraz grupa mieszkańców Łodzi. Zapalono znicze, które odpalono od ognia niepodległości przywiezionego przez młodzież z cmentarza legionowego w Kostiuchnówce na Wołyniu, gdzie walczyli legioniści Józefa Piłsudskiego. Odbyła się uroczysta zmiana wart, apel poległych i defilada. Po ich zakończeniu część osób przemaszerowała pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Inni udali się na rynek Manufaktury, gdzie odbył się Piknik niepodległościowy.

Przed Ścianą Straceń, w byłym niemieckim obozie Auschwitz kwiaty i znicze złożyli oświęcimianie. Upamiętnili dziesiątki rozstrzelanych w tym miejscu 11 listopada 1941 roku. Niemal wszyscy zgładzeni byli Polakami.

Obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się również w Katowicach. O godz. 10.30 w katedrze Chrystusa Króla z udziałem władz, wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej i harcerstwa rozpoczęła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc. Tuż po Mszy św. odbył się przemarsz uczestników uroczystości pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

We Wrocławiu, w południe przez centrum przemaszerowała XII Radosna Parada Niepodległości. Co roku biorą w niej udział, m.in. uczniowie wrocławskich szkół, a prezydentowi Wrocławia towarzyszy sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego. Wieczorem ulicami miasta przeszła również manifestacja organizowana przez Narodowe Odrodzenie Polski.

W Gdańsku ulicami historycznego centrum miasta przeszła parada, w której wzięli udział, m.in. członkowie grup rekonstrukcji historycznych, np. konni ułani i husaria oraz średniowieczni rycerze. Można było zobaczyć zabytkowe pojazdy. Parada zakończyła się przy pomniku Jana III Sobieskiego.

W Szczecinie z okazji Święta Niepodległości ulicami miasta przeszedł marsz. Uroczystość obchodów 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się już w piątek w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. W obecności przedstawicieli państw – członków korpusu i zaproszonych gości wręczono odznaczenia państwowe i medale resortowe.

Innym wydarzeniem był zorganizowany przez rząd szczyt klimatyczny. Według posłów Jarosława Zielińskiego i Jacka Sasina jest to decyzja skrajnie nieodpowiedzialna.  COP19 w Warszawie potrwa do piątku, 22 listopada. Pierwsze sześć dni poświęcone będzie na sesje, w tym nieformalne, różnych zespołów ONZ-owskiej konwencji klimatycznej. Drugi tydzień to spotkania najwyższych rangą przedstawicieli stron konwencji. Na COP w Warszawie nie planuje się podejmowania żadnych przełomowych decyzji, natomiast z przebiegu i konkluzji będzie można wnioskować, czy w ogóle realne jest uzgodnienie globalnego porozumienia klimatycznego, które ma zostać podpisane w 2015 r. w Paryżu.

Dokładnie 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I Wojnę Światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl