Upaństwowienie ratownictwa medycznego przesunięte o kwartał

Senacka Komisja Zdrowia zaproponowała kilka poprawek do ustawy dotyczącej upaństwowienia ratownictwa medycznego. Jedna z nich przewiduje m.in. przesunięcie terminu, w którym w systemie mogą funkcjonować podmioty prywatne.

Projekt przewiduje, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego, czyli karetek z obsadą, będą powierzane wyłącznie podmiotom państwowym lub takim z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa.

Zmieni się także organizacja systemu dowodzenia, czyli dyspozytorni. Umowy, jakie prywatne firmy zawarły z NFZ na ratownictwo medyczne, miały zakończyć się 31 grudnia, jednak resort zdrowia proponuje przedłużenie tego okresu o trzy miesiące – wyjaśnia szef senackiej Komisji Zdrowia, senator Waldemar Kraska.

– Argumentacja jest taka, że ustawa powinna wejść w pierwszym kwartale tego roku, a że proces legislacyjny się przedłużył, to będzie przesunięcie o te trzy miesiące, czyli podmioty niepubliczne mogą działać do końca kwartału 2019 roku. Jest to główny postulat ratowników, którzy – podobnie jak ministerstwo – uważają, że za zdrowie Polaków w sektorze ratownictwa medycznego powinno odpowiadać państwo, gdyż to gwarantuje ciągłość świadczenia usług dla obywateli – mówi Waldemar Kraska.

Przyjęcie ustawy to jednym z warunków postawionych ministrowi zdrowia przez ratowników medycznych podczas ostatnich rozmów w Warszawie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl