Unikalna akcja „Wakacje dla Bohatera”

Organizatorzy stowarzyszenia – „Paczka dla Bohatera”, stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera”, wspierającej kombatantów m.in. Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, organizują już po raz drugi unikalną akcję: „Wakacje dla Bohatera”, mającą na celu zorganizowanie wypoczynku dla kombatantów z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, uczestników Powstania Warszawskiego i Wileńskiego, harcerzy Szarych Szeregów, żołnierzy gen. Maczka i gen. Andersa.

Pierwsza edycja „Wakacji dla Bohatera” odbyła się na przełomie września i października 2017 r. W pierwszych „Wakacjach dla Bohatera” wzięło udział 38 kombatantów, w tym także osoby represjonowane w czasach PRL (członkowie Stowarzyszenia Grudzień 70’ i Styczeń 71’, represjonowani działacze „Solidarności”).

W tym roku stowarzyszeniu „Paczka dla Bohatera”, udało się zorganizować także pierwszą edycję „Ferii dla Bohatera”, gdzie w marcu 2018 r., w Mielnie, odpoczywało 62 kombatantów AK i NSZ oraz osób represjonowanych w PRL. Dla wielu, wiekowych już weteranów, były to niezwykłe przeżycia, okazje do rozmów, spotkań, wypoczynku. Wielu z nich skorzystało także z opieki medycznej i specjalnie przygotowanych zabiegów, mających na celu poprawę zdrowia weteranów. Podczas obu wypoczynków, bohaterami, zajmowały się grupy kilkunastu wolontariuszy, związanych ze stowarzyszeniem „Paczka dla Bohatera”.

„Wakacje dla Bohatera” mają na celu także integrację środowiska kombatanckiego, możliwość oderwania się od częstej samotności, spędzenia czasu na rozmowach, w radości, ale przede wszystkim wypoczynek oraz regenerację podczas specjalnie przygotowanych zabiegów.

Wypoczynek w ramach drugiej edycji akcji „Wakacje dla Bohatera”, odbędzie się w dniach 23.09.2018 r. – 01.10.2018 r. w ośrodku wypoczynkowym Agencji Mienia Wojskowego „REWITA” w Międzyzdrojach. Docelowo na „II Wakacjach dla Bohatera” znaleźć ma się ok. 80 kombatantów AK, NSZ, drugiej konspiracji, weteranów, osób represjonowanych w PRL, oraz po raz kolejny weteranów poszkodowanych na misjach pokojowych poza granicami kraju.

Uczestnicy „II Wakacji dla Bohatera” przyjadą do Międzyzdrojów m.in. ze Szczecina, Warszawy, Torunia, Olsztyna, Chełma, i innych miejsc Polski. Swoje przybycie potwierdzili m.in. mjr Danuta Szyksznian – Ossowska ps. „Sarenka”, łączniczka Garnizonu Wilno Armii Krajowej, kpt. Zbigniew Piasecki ps. „Czekolada”, harcerz Szarych Szeregów, powstaniec warszawski, żołnierz Armii Krajowej, ppłk Zbigniew Galperyn, ps. Antek, powstaniec warszawski; por. Maria Jeziorska „Jola”, sanitariuszka i łączniczka z Powstania Warszawskiego; kpt. Maria Kowalewska „Myszka”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim.

„II Wakacje dla Bohatera” nie będą zwykłym wypoczynkiem. Kombatanci będą mogli korzystać z codziennych zabiegów rehabilitacyjnych i konsultacji lekarskich. Zaplanowane są też wycieczki w tym do miejscowości bliskich Międzyzdrojom, prelekcje historyczne, spotkania z darczyńcami „Paczki dla Bohatara”, spacery oraz wspomnienia z lat walki o niepodległą Polskę, bankiet oraz koncerty i wspólne wyjście do kina. Opiekę nad kombatantami zapewnią wolontariusze „Paczki dla Bohatera”, którzy przyjadą do Międzyzdrojów z Polski i za granicy. Tegoroczne „Wakacje dla Bohatera” będą miały wyjątkowy charakter, ze względu na rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzenie patronatem objęli: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Agencja Mienia Wojskowego, Instytut Pamięci Narodowej oraz Polska Zbrojna.

„Wakacje dla Bohatera”, to akcja, dzięki której można w symboliczny sposób podziękować kombatantom, Bohaterom, za walkę o niepodległość i wolność Polski, za trud, jaki włożyli w obronę naszej Ojczyzny.

 

Bartłomiej Ilcewicz/RIRM

drukuj