Unijny Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargi ws. decyzji o przymusowej relokacji uchodźców

Unijny Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargi Słowacji i Węgier na decyzję o przymusowej relokacji uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech.

W ocenie sędziów mechanizm ten skutecznie i w sposób proporcjonalny przyczynia się do sprostania przez Grecję i Włochy kryzysowi migracyjnemu z 2015 r.

Skargę do unijnego trybunału złożył Budapeszt i Bratysława. Rząd Polski wsparł działania tych dwóch europejskich stolic. Przeciwko wnioskowi wystąpiły Komisja Europejska oraz m.in. Francja i Niemcy.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska nie zgadza się z dzisiejszym wyrokiem unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

– Wskazuję, że system relokacji mógłby być systemem, który rozwiązałby kryzys migracyjny. Kryzys migracyjny możemy rozwiązać tylko i wyłącznie poprzez uszczelnienie zewnętrznych granic Unii Europejskiej i wspieranie państw afrykańskich – i ludzi, którzy żyją w Afryce – poprzez kierowanie tam pomocy humanitarnej. To jest realny sposób rozwiązania kryzysu migracyjnego. Rozwiązanie dzisiejsze, zaproponowane przez Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ma się nijak to tej koncepcji, o której my mówimy wyjaśniła Jadwiga Wiśniewska.

Eurodeputowana dodała, że przymuszanie krajów wspólnoty do przyjmowania migrantów będzie budowało anty unijne nastroje a niewykluczone, że spowoduje kolejne Brexity.

We wrześniu 2015 r. część unijnych państw zdecydowała o relokacji tysięcy migrantów. Przeciwko mechanizmowi opowiedzieli się ministrowie Czech, Słowacji Rumunii i Węgier. Ówczesny rząd PO – PSL zgodził się na przyjęcie kilku tysięcy nielegalnych migrantów. Rząd PiS kierując się względami bezpieczeństwa nie wykonał tej decyzji, za co przez unijne agencje jest poddawany krytyce i straszony nałożeniem sankcji.

 

RIRM

drukuj