„Unieważnić przetarg” apelowali związkowcy z PZL Świdnik

Przed Pałacem Prezydenckim, pod hasłem „Unieważnić przetarg”, protestowali w piątek pracownicy WSK PZL Świdnik. Sprawa dotyczy odrzucenia oferty tego zakładu w przetargu na dostawę śmigłowców dla wojska.

W kwietniu Ministerstwo Obrony Narodowej zakwalifikowało do etapu prób śmigłowiec H225M Caracal Airbus Helicopters (dawniej Eurocopter EC725). Dwie pozostałe oferty – PZL Świdnik i AgustaWestland ze śmigłowcem AW149 oraz konsorcjum Sikorsky Aircraft i PZL Mielec z maszyną Black Hawk – resort odrzucił, jako powód podając niespełnienie wymogów formalnych.

W przypadku śmigłowca Sikorsky Black Hawk chodziło o wersję bez uzbrojenia; jeśli chodzi o AW149, wymaganiom nie odpowiadał zaproponowany termin dostawy.

Protestujący podkreślali, że ich niezadowolenie wynika zarówno z fatalnej – ich zdaniem – polityki zbrojeniowej prowadzonej przez rząd, jak i braku reakcji na nią prezydenta, który – jak podkreślali – jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i strażnikiem konstytucji.

Wskazywali, że interesuje ich globalna polityka dotycząca zamówień publicznych w Polsce.

To polskie firmy i firmy z kapitałem zagranicznym zlokalizowane na terenie Polski powinny otrzymywać zlecenia na realizację zamówień dla polskiej armii – mówili.

Protestujący przygotowali petycję. Delegację, jak poinformowali jej członkowie, przyjął sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński.

W petycji napisano, że załoga zakładu PZL Świdnik jest zaniepokojona i zbulwersowana rozstrzygnięciem przetargu na dostawę śmigłowców dla polskiej armii. Wskazano, że w Polsce jest firma, która jest zdolna zaprojektować, wyprodukować, serwisować i remontować wysokiej klasy śmigłowiec. W petycji znalazło się wezwanie do podjęcia działań zmierzających do unieważnienia przetargu.

W proteście uczestniczyły wszystkie organizacje związkowe działające w Świdniku. Obecni byli m.in. przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Metalowcy, NSZZ Solidarność, Związek Zawodowy Inżynierów i Techników PZL Świdnik, WZZ Sierpień 80, a także OPZZ.

Związkowcy podczas licznych wystąpień wskazywali, że chcieliby dowiedzieć się, ile procent wydatków zbrojeniowych państwa trafia do polskiego przemysłu. Oceniali, że decyzja o wyborze takiego a nie innego oferenta miała charakter czysto polityczny, a nie gospodarczy. Jak podkreślali, PZL Świdnik to 65 lat tradycji; 3,5 tys. pracowników, w tym ok. 600 inżynierów.

Na transparentach protestujących widniały hasła: „Polska uzbrojona w śmigło bezrobocia”, „Unieważnić przetarg!”, „Bronek mówi, że Polskę wspiera a francuskie śmigłowce wybiera”, „PBK – Prezydent Wszystkich Francuzów”, „Wielki przekręt śmigłowcowy z prezydentem w tle” oraz „Nie damy gajowemu odstrzelić Świdnika”.

Protestujący związkowcy używali gwizdków i syren, skandowali hasło: „wielki przekręt śmigłowcowy”. Wśród wznoszonych okrzyków było także: „gdzie są media?”. W opinii protestujących, ich manifestacja powinna mieć znacznie większy oddźwięk w środkach masowego przekazu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl