fot. PAP/EPA

Ukraina: niska frekwencja w wyborach do parlamentu

Frekwencja w odbywających się w niedzielę wcześniejszych wyborach parlamentarnych na Ukrainie jest niska; do południa zagłosowało w nich 20,3 proc. uprawnionych – poinformowała Centralna Komisja Wyborcza (CKW) w Kijowie.

Najwyższą frekwencję odnotowano w obwodach kirowogradzkim i czerkaskim w centrum kraju. Do lokali przyszło tam odpowiednio 26,2 i 25,9 proc. wyborców. Najmniej aktywni są wyborcy w obwodzie zakarpackim na zachodniej Ukrainie (12,9 proc.), donieckim – na wschodniej (14,2 proc.), odeskim – na południu kraju (14,3 proc.) i w ługańskim – na wschodzie (15,7 proc.).

Wiceprzewodnicząca CKW Żanna Ustenko-Czorna oświadczyła w niedzielę późnym popołudniem, że mimo trudności z organizacją wyborów, w niektórych regionach proces głosowania odbywa się generalnie bez naruszeń.

„Mamy podstawy, by uznać, że wybory się odbyły” – powiedziała.

Ustenko-Czorna oceniła też, że obecne wybory należą do najlepiej zorganizowanych w historii niepodległej Ukrainy.

„Mimo pewnych przykrych faktów, z którymi mamy do czynienia w niektórych regionach, żadna siła polityczna w kraju czy za granicą nie może podważać wyników tych wyborów” – podkreśliła wiceprzewodnicząca ukraińskiej CKW.

PAP

drukuj