Ukraina: W Kijowie otwarto ulicę i odsłonięto mural św. Jana Pawła II

W stolicy Ukrainy, Kijowie, otwarto w niedzielę ulicę papieża Jana Pawła II oraz odsłonięto mural z jego wizerunkiem. Dzień wcześniej na domu, na którym znajduje się mural, pojawiły się antypolskie napisy, jednak zostały one usunięte i uroczystość odbyła się bez zakłóceń.

Jan Paweł II złożył wizytę papieską na Ukrainie w 2001 roku, podczas której był w Kijowie i Lwowie. Przypomniał o tym ambasador Polski Jan Piekło.

„Ulica Jana Pawła II w Kijowie sprawia, że będzie on tutaj w jakiś sposób obecny. Jego działalność doprowadziła do tego, że upadł komunizm i posypał się blok sowiecki. Dziś sypie się on dalej na froncie ukraińskim. Rosjanie utracili wpływ na Ukrainę i staje się ona częścią Europy, o której marzył Jan Paweł II” – powiedział dyplomata.

Przed otwarciem ulicy Jana Pawła II w rzymskokatolickim kościele św. Mikołaja odbyła się Msza święta koncelebrowana przez księdza biskupa kijowsko-żytomierskiego Witalija Krywyckiego i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Swiatosława Szewczuka.

Ukraiński duchowny nazwał Jana Pawła II „patronem pojednania polsko-ukraińskiego”.

„Chciałbym życzyć mieszkańcom Kijowa, by nie tylko chodzili po ulicy imienia Jana Pawła II, ale podążali drogą, którą nam wskazał. Ten papież burzył mury, które rozdzielały Europę i budował jedność między krajami i narodami. Sądzę, że swym dziełem wzmacniania godności człowieka Jan Paweł II dał też natchnienie Rewolucji Godności na Ukrainie” – mówił ks. abp. Szewczuk, przypominając wydarzenia z przełomu lat 2013 i 2014.

Hierarcha wskazał także, iż 20. lat temu, w październiku 1997 roku, z inicjatywy Jana Pawła II w Rzymie doszło do spotkania przedstawicieli Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Konferencji Episkopatu Polski. Podpisano wtedy deklarację o przebaczeniu i pojednaniu między Polakami i Ukraińcami.

W trakcie uroczystości odczytano list, który w imieniu papieża Franciszka skierował do jej uczestników  watykański sekretarz stanu, ksiądz kardynał Pietro Parolin.

„Ojciec święty Franciszek (…) życzy, by jasny przykład nauczania niezapomnianego papieża stał się zachętą, byście nadal podążali drogą chrześcijańskiego służenia bliźniemu” – napisał ks. kard. Parolin.

Do zgromadzonych zwróciła się także z listem przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Anna Schmidt-Rodziewicz z PiS. Odczytał go obecny w Kijowie poseł Marcin Porzucek.

„Ukraina ma oczywiste powołanie europejskie, dodatkowo podkreślone przez chrześcijańskie korzenie waszej kultury. Życzę wam, aby te korzenie umocniły jedność waszego narodu, wspomagając reformy, jakich dokonujecie (…). Niech testament św. Jana Pawła II będzie źródłem siły dla lokalnej społeczności i budulcem jej tożsamości” – napisała pos. Anna Schmidt-Rodziewicz.

W sobotę, dzień przed uroczystościami odsłonięcia w Kijowie muralu Jana Pawła II na budynku, na którym się on znajduje, wymalowano antypolskie napisy i znaki swastyki. Napisy wykonano w języku rosyjskim i łamanym polskim. Jak widać na zdjęciach, które otrzymała PAP, na ścianie budynku napisano: „Unia nie przejdzie”, „Usunąć to” oraz „Polska psa krew” i „Psa polski krew”.

Od razu po odkryciu napisów na miejsce przybyli polscy dyplomaci, którzy poinformowali o zdarzeniu ukraińską policję. Po zabezpieczeniu materiału dowodowego szkody zostały usunięte przez administrację dzielnicy Peczersk, do której należy budynek z muralem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl