PAP/EPA

Ujawniono zapis rozmowy pilota tuż przed katastrofą lotniczą w Rosji

Media w Rosji opublikowały rozmowy pilota samolotu pasażerskiego i kontrolerów lotów przed niedzielną katastrofą samolotu na moskiewskim lotnisku. Tragedia kosztowała życie 41 osób. Pilot mówi między innymi o piorunie, który uderzył w maszynę i o utracie łączności.

Samolot Suchoj Superjet 100 linii Aeroflot, leciał w niedzielę po południu z Moskwy do Murmańska. Około pół godziny po starcie z Szeremietiewa poprosił o zgodę na lądowanie ze względu na problemy techniczne. Z powodu trudnych warunków pogodowych zdołał wylądować dopiero przy drugiej próbie. W trakcie lądowania wybuchł pożar, który szybko objął tylną część maszyny. Spłonęła ona całkowicie. Komitet śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował, że rozpatruje rozmaite wersje przyczyn tragedii na Szeremietiewie, w tym niewystarczające kwalifikacje pilotów i kontrolerów, usterkę techniczną oraz niesprzyjające warunki meteorologiczne.

Teraz rosyjskie media opublikowały rozmowy pilota samolotu pasażerskiego SSJ-100 i kontrolerów lotów lotniska Szeremietiewo przed katastrofą samolotu. „Kommiersant” ocenia, że z rozmów wynika, iż uderzenie pioruna, które zmusiło załogę do powrotu na lotnisko, w istocie nie spowodowało wielkich szkód w samolocie. Piloci wykorzystali jeden z najdokładniejszych i nowoczesnych systemów podejścia do lądowania i oprócz tego co minutę otrzymywali polecenia kontrolera z poprawkami, poprzez działający kanał łączności radiowej – twierdzi dziennik. Gazeta uważa, że tragiczne skutki lądowania „można wyjaśnić tylko zagubieniem i niewystarczającymi kwalifikacjami samych lotników”.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj