UE pozwała Polskę za prawo zamówień publicznych

Komisja Europejska poinformowała, że pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewłaściwe wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi.

W ocenie Komisji „przepisy polskiej ustawy Prawo zamówień publicznych mogą znacznie utrudniać dostęp do rynków zamówień publicznych”. Wątpliwości Brukseli budzą przepisy wykluczające z postępowania o udzielenie zamówienia podmioty gospodarcze, które wyrządziły szkodę, nienależycie wykonując uprzednie zamówienie, lub z którymi instytucja zamawiająca rozwiązała umowę w sprawie uprzedniego zamówienia z powodu okoliczności, za jakie ten podmiot ponosi odpowiedzialność.

To automatyczne wykluczenie stosuje się również w przypadkach, w których podmiot gospodarczy nie działał w celowy ani nawet niestaranny sposób. Jednak – wskazuje Komisja – takie podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego „nie figurują w wyczerpującym wykazie tego typu podstaw zawartym w dyrektywie” i mogą być przyczyną dyskryminującego traktowania.

„Z powyższych względów Komisja uważa, że Polska nie zastosowała się do˙wymogów unijnego prawa zamówień publicznych” – informuje KE w komunikacie. Przypomina też, że w grudniu 2012 roku Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w podobnej sprawie, dotyczącej polskiego Prawa zamówień publicznych. Orzeczenie te jest zgodne z opinią Komisji Europejską.

Bruksela ponadto ponagla Polskę do wdrożenia unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych. Komisja Europejska dała Polsce dwa miesiące na udzielenie wyjaśnień, jak te przepisy są wdrażane, i zagroziła skargą do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz karą finansową. Nowa dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych z 24 listopada 2010 roku ma na celu zapobieganie, ograniczenie i w miarę możliwości eliminację zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby, będących skutkiem działań przemysłowych. Kraje UE miały wdrożyć te przepisy do 7 stycznia tego roku.

Komisja poinformowała w czwartek, że już w marcu zwróciła się do Polski o wyjaśnienia, jak dyrektywa została wdrożona. Jednak Polska nadal nie poinformowała Komisji, jakie działania podjęła, by wdrożyć dyrektywę. Dlatego Bruksela przystąpiła do drugiego etapu procedury o naruszenie unijnego prawa. „Jeśli Polska nie podejmie odpowiednich działań w ciągu dwóch miesięcy, sprawa ta może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE, który może nałożyć karę finansową” – zagroziła KE.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl