Uczestnicy XVIII Forum Polonijnego apelują do rządu

Uczestnicy XVIII Forum Polonijnego żądają od polskich władz kategorycznego przeciwstawiania się przypadkom obrażania Polaków.

To jeden z postulatów, zawartych w uchwale przyjętej w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na zakończenie trzydniowego spotkania reprezentantów polonii z całego świata.

Autorzy uchwały zauważają, że w ostatnich latach coraz częściej podejmowane są próby umniejszania roli Niemców podczas II wojny światowej. Jednocześnie wskazywani są Polacy, jako współwinni niemieckich zbrodni wojennych i ludobójstwa.

Uczestnicy XVIII Forum Polonijnego w Toruniu żądają od władz RP kategorycznych działań, mających na celu przeciwstawienie się tego rodzaju tendencjom. Oczekujemy także od polskich placówek dyplomatycznych daleko idącej pomocy dla organizacji, które czynnie przeciwstawiają się antypolonizmowi – czytamy w uchwale.

Przemko Zagierski z Norwegii, uczestnik forum, stwierdził, że bez wsparcia rządu nie wiele można w tej sprawie zrobić.

– Wszystkich Polaków drażni sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”, tak samo jak holocaust, który podobno wspólnie z Niemcami żeśmy wykonywali. Cóż my możemy? Możemy się oburzyć tym, ale nie mamy jak zareagować. Jesteśmy tak samo oburzeni, jak wszyscy Polacy – podkreślił Przemko Zagierski.

Uczestnicy Forum Polonijnego w przyjętej uchwale udzielili też poparcia rolnikom protestującym pod kancelarią premier Ewy Kopacz i wezwali Sejm do przyjęcia ustawy, która ochroni Polskę przed niekontrolowanym wykupem ziemi przez obcokrajowców.

Domagają się także m.in. działań wspierających mniejszości polskie poza granicami kraju.

Poseł Adam Kwiatkowski z sejmowej Komisji Łączności z Polakami za granicą, który uczestniczył w spotkaniu, mówi, że Forum Polonijne jest kopalnią wiedzy na temat problemów naszych rodaków.

– To jest taka płaszczyzna, na której może się toczyć normalna dyskusja. Tego nam w Polsce bardzo brakuje i brakuje tego bardzo organizacjom polonijnym. Często ci, którzy chcą tą polskość promować i działać na rzecz innych Polaków, nie mają tak naprawdę możliwości, żeby o tym w Polsce rozmawiać, żeby w Polskiej stronie znaleźć swojego partnera. Mówiliśmy o tym, że Polska nie ma polityki wobec Polonii, że od kilku już lat nie ma programu wsparcia dla polonii. To są takie przykłady, które pokazują słabość polskiego państwa. Dziś blisko 20 mln Polaków mieszka poza granicami kraju. Kolejne ponad milion myśli o tym, żeby wyjechać. W świetle tych problemów, trzeba o Polakach pamiętać – zauważył Adam Kwiatkowski.

Uchwała XVIII Forum Polonijnego – czytaj

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl