[TYLKO U NAS] S. Szwed: Mam nadzieję, że pracodawcy nie pójdą na konfrontację z organizacjami związkowymi i z pracownikami   

Konfrontacja przyniesie efekt odwrotny do tego, o którym niektórzy pracodawcy myślą. Z jednej strony będą kontrole, a z drugiej strony jeżeli się okaże, że gdzieś jest faktycznie luka, to jesteśmy od tego – jako ustawodawca – żeby tę lukę zapełnić – powiedział w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister Stanisław Szwed. Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nawiązał w ten sposób do informacji o szukaniu przez sieci supermarketów możliwości obejścia ustawy o zakazie handlu w niedziele. 

Niedziela dla katolików powinna być ważnym świętem, podczas którego nie powinno się chodzić na zakupy – ocenił Stanisław Szwed.

– Dla nas, dla chrześcijan, katolików, chodzenie w niedziele do sklepu jest grzechem i nie powinniśmy takich rzeczy robić. Niedziela jest świętem najważniejszym dla nas, dla katolików i tak powinno być. Ale doskonale wiemy, że niestety tak nie jest, że również wielu ludzi, którzy powinni niedziele świętować, w tym czasie udaje się do sklepów i w jakiś sposób nie pozwalają świętować niedzieli pracownikom handlu – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Podczas prac nad ustawą o zakazie handlu w niedziele wprowadzona została lista instytucji wyłączonych z tego zakazu – przypomniał wiceminister.

– Wprowadziliśmy listę wyłączeń spod zakazu. Ona jest dosyć obszerna i wynikała z różnych sytuacji. Stacje paliw, kwiaciarnie, apteki, zakłady lecznicze dla zwierząt – te wyłączenia są wprowadzane, jak również możliwość prowadzenia działalności handlowej dla osób, które są właścicielami sklepów i sami tę czynność wykonują – wskazał polityk.

W celu zapobiegania możliwości obchodzenia przez sieci handlowe zakazu handlu w niedziele pojawiły się zapisy, które dają możliwość kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy oraz kary finansowe za złamanie tego przepisu – zaznaczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Są też zapisy dotyczące możliwości kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy, są również przepisy karne dotyczące kar m.in. od tysiąca złotych do 100 tys. złotych dla tych, którzy nie będą tego przestrzegali. Mam nadzieję, że te wszystkie zapowiedzi, które pojawiają się w mediach, są takimi przedbiegami, jak druga strona zareaguje: czy to związek, czy my jako ustawodawcy w tym zakresie – podkreślił.

Wprowadzane przez ustawodawców rozwiązania mają na celu również wzmocnienie związków zawodowych w negocjacjach z pracodawcami – zwrócił uwagę Stanisław Szwed.

– Te rozwiązania, które wprowadzamy, i ewentualne kolejne rozwiązania, które będą w tym kierunku szły, będą wzmacniać ten mandat negocjacyjny związków zawodowych, żeby związek miał możliwość wykorzystania tych instrumentów prawnych, które posiada. Pracodawca nie może sobie dobrowolnie regulować stosunków pracy – wyjaśnił wiceminister.

Całość rozmowy z wiceministrem Stanisławem Szwedem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl