[TYLKO U NAS] Prof. M. O. Jędrysek: Polska ma znaczący potencjał surowcowy

Polityka surowcowa służy wykorzystaniu potencjału polskich zasobów – podkreślił prof. Mariusz Orion Jędrysek, pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej, podczas wtorkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Główny Geolog Kraju szczególną uwagę zwrócił na uzyskanie przez Polskę obszaru dna oceanicznego do badań geologicznych, a potem do wydobycia.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że Polska ma znaczący potencjał surowcowy i powinniśmy lepiej go wykorzystywać.

– Niestety, poprzez złe rozwiązania prawne i organizacyjne cały czas tego nie robimy. Po to jednak służy polityka surowcowa, której celem jest to, żeby pokazać: My mamy i wiemy, jak korzystać z naszego potencjału surowcowego, a jak nie, to wiemy, jak zdobyć tani i dobry surowiec za granicą w sposób trwały i o obniżonym ryzyku – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej przypomniał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w latach 2005-2007 przygotował zarys polityki surowcowej, ale później władza PO-PSL zupełnie go zniszczyła. W tej chwili od nowa wracamy do tej polityki, mając gotowy dokument przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów – zaznaczył.

Główny Geolog Kraju wskazał, iż dzisiejsza polityka surowcowa kładzie akcent na obniżenie ryzyka pozyskiwania zasobów.

– Dążymy do tego, by polski przemysł, polskie społeczeństwo miały jak najmniejsze ryzyko pozyskania surowców, bo ryzyko jest czasami większą składową ceny surowca niż jego rzeczywista wartość. Staramy się w tej chwili to ryzyko obniżyć. W tej sytuacji pozostaje nadwyżka, którą przedsiębiorca podzieli się z państwem, ze społeczeństwem – z zyskiem dla nas wszystkich – akcentował gość Radia Maryja.

Pierwszym przejawem realizacji polityki surowcowej jest przyjęty w tym roku przez rząd Program Rozpoznania Geologicznego Oceanów „PRoGeO” [więcej]

– Polska jako siódmy kraj na świecie uzyskała bardzo ciekawy obszar do badań geologicznych, a potem do wydobycia. Wiemy, że na pewno są tam znaczące zasoby siarczków i metali szlachetnych. Jest to duży potencjał. Wchodzimy w tej chwili do pierwszej ligi światowej, jeżeli chodzi o dno oceaniczne – mówił profesor.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek odniósł się również do realizacji wydobycia gazu łupkowego na terenie naszej ojczyzny.

– Można powiedzieć, że Platforma Obywatelska rozdała koncesje w sposób przypadkowy i nie realizując programu. To oznaczało, że zniknęła konkurencja, ubieganie się o koncesję i poszukiwania stały w miejscu. Nie rozwijano technologii, bo nikt nie chciał ponosić nakładów. Później nałożono znaczący podatek od węglowodorów, więc zainteresowanie w zupełności zniknęło. To, co zrobiło PO podniosło ryzyko inwestycyjne bałaganem, chaosem i złym prawem. PO obniżyła nagrodę za ryzyko poprzez podatki. Dzisiaj budowanie na ruinach jest dużo trudniejsze niż zaczynanie od nowa – podkreślił wiceminister środowiska.

Idziemy w kierunku oceanów, bo to trzeba zrobić natychmiast, a później wrócimy do gazu łupkowego – ocenił Główny Geolog Kraju.

– Jednak nie będzie to szybka sprawa, a najmniej około 5 lat. Zmieniły się realia na świecie – ropa i gaz potaniały, w związku z czym ta inwestycja może być obarczona dużo większym ryzykiem, a tego chcemy unikać (…). Musimy zbudować służbę geologiczną, odpowiednie laboratoria, tego w tej chwili w Polsce nie mamy, a niestety, takie działania wymagają wiele czasu powiedział gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z prof. Mariuszem Orionem Jędryskiem z „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl