[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko: WSKSiM kształci elitę polskiego społeczeństwa

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu jest sławna już nie tylko w Polsce, ale i w Europie – powiedział w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam i Radia Maryja minister środowiska prof. Jan Szyszko. Jak dodał, toruńska uczelnia kształci elitę polskiego społeczeństwa. Polityk odniósł się również do sporu między Polską a Komisją Europejską w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu już odgrywa rolę w polskiej misji w jednoczącej się Europie – powiedział prof. Jan Szyszko, który brał dziś udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego w toruńskiej uczelni.

Jest to stosunkowo mała uczelnia, ale sławna już nie tylko w Polsce, ale również w Europie. WSKSiM kształci wręcz elitę polskiego społeczeństwa. Jej absolwenci znają polskie zalety, walory i są przygotowani, aby je promować na całym świecie – wskazał minister środowiska.

Polityk odniósł się również do kwestii sporu między Polską a Komisją Europejską w sprawie Puszczy Białowieskiej. Zaznaczył, że wiele siedlisk zostało zniszczonych przez to, że Komisja Europejska zabroniła człowiekowi pielęgnować to, co własnymi rękoma w puszczy uczynił.

Polska jest unikatem światowym pod względem bioróżnorodności. Zachód Europy nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czym jest bioróżnorodność i dzięki czemu ona powstała. Z tego względu doszło do nieporozumienia i skandalu na przykładzie Puszczy Białowieskiej. Puszcza jest dziedzictwem kulturowo-przyrodniczym miejscowej ludności, polskiego modelu łowiectwa, polskiego modelu leśnictwa i polskiej szkoły ochrony przyrody. Teraz puszcza zaczęła być traktowana na zachodzie Europy jako coś, co jest unikatem nietkniętym ręką człowieka. Oni twierdzą, że Puszczę Białowieską trzeba teraz chronić za wszelką cenę przed ręką człowieka, bo człowiek ją zniszczy. Jest zupełnie odwrotnie. To człowiek stworzył te zasoby przyrodnicze, a Zachód uważa, że te zasoby przyrodnicze ulegną zniszczeniu, jak człowiek będzie przebywał na terenie Puszczy Białowieskiej. Nie ma nic bardziej mylnego. Dlatego tak konieczna jest edukacja w tym zakresie – podkreślił prof. Jan Szyszko.

Gość „Rozmów niedokończonych” wskazał, że w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu są studia podyplomowe, na których realizowana jest edukacja w kierunku ochrony środowiska.

Na studiach podyplomowych w WSKSiM w Toruniu są kierunki, na których studenci kształcą się w kierunku ochrony środowiska. Pierwszy z nich – Polityka ochrony środowiska – kompensacje przyrodnicze, gdzie studenci uczą się, w jaki sposób uszczuplone zasoby przyrodnicze można naprawić poprzez działalność człowieka. Drugi – Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie, gdzie kształci się studentów, w jaki sposób gospodarować zasobami przyrodniczymi, również zgodnie z prawem Unii Europejskiej – zaznaczył szef resortu środowiska.

Całość programu „Rozmowy niedokończone” z udziałem prof. Jana Szyszki można zobaczyć [tutaj].

RIRM

drukuj