[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko: Polska jest przykładem koncepcji zrównoważonego rozwoju

Polskie Lasy Państwowe to lasy tętniące bioróżnorodnością, posiadają ogromną zasobność węgla organicznego na hektarze. Polska jest przykładem koncepcji zrównoważonego rozwoju. Polska wykonała swoje zobowiązania, więc jest krajem wiarygodnym. To właśnie z tego powodu Polsce powierza się tego rodzaju organizację (COP24 – przyp. red.), gdyż do Polski jest zaufanie – powiedział w „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam oraz Radia Maryja minister środowiska prof. Jan Szyszko. Odniósł się w ten sposób do znaczenia Polski w procesie zaprowadzania na świecie polityki zrównoważonego rozwoju.

Prof. Jan Szyszko przypomniał, że Polska z pięciokrotnym przebiciem wypełniła zobowiązania konwencji klimatycznej z 1992 roku, dotyczącej redukcji emisji dwutlenku węgla.

– Polska zobowiązała się do tego, że dokona – w ramach tego porozumienia aktu wykonawczego konwencji klimatycznej z 1992 roku – redukcji na poziomie 6 proc. […] Polska dokonała redukcji emisji na poziomie 30 proc. Pięciokrotnie więcej razy wykonała swoje zobowiązania nie ze względu na zapaść gospodarczą, ale ze względu na burzliwy rozwój gospodarczy – zaznaczył gość „Rozmów niedokończonych”.

Bardzo dobre wskaźniki, świadczące o prowadzeniu przez Polskę polityki zrównoważonego rozwoju, są możliwe m.in. dzięki polskiej innowacyjności i technologiom – wskazał minister.

– Rozwój gospodarczy i zmniejszenie redukcji emisji o 30 proc. w stosunku do roku bazowego. Przy okazji […] nasza emisja, w przeliczeniu na głowę mieszkańca, jest poniżej średniej w Unii Europejskiej. Jest to typowy przykład zrównoważonego rozwoju – burzliwy wzrost gospodarczy, powiązany z coraz mniejszą emisją CO2 do atmosfery. Dzięki czemu? Dzięki polskim głowom, dzięki polskiej innowacyjności, dzięki polskim technologiom, dzięki możliwości wykorzystania również innych technologii z całego świata – wyjaśnił.

Szef resortu środowiska odniósł się również do zakończonego w Bonn szczytu klimatycznego COP23. [więcej]

Zwrócił uwagę, że w czasie ostatnich trzech dni spotkał się z przedstawicielami ponad 40 krajów, które prosiły o uwzględnienie swoich rozwiązań w dokumencie, który Polska zobowiązała się przygotować w 2018 roku.

– Ostatnie trzy dni, byłem w tym finalnym okresie negocjacji. Spotkałem się z przedstawicielami ponad 40 państw, i to tymi przedstawicielami państwami, które przychodziły do Polski, proponując swoje działania po to, aby je uwzględnić w następnym dokumencie, który mamy opracować w roku 2018 – poinformował gość „Rozmów niedokończonych”.

Podczas szczytu klimatycznego w Bonn spotkałem się m.in. z przedstawicielem Chin, które chcą zalesić 4,5 mln ha do roku 2030 – powiedział prof. Jan Szyszko. Polska może im w tym pomóc – dodał.

–  Spotkaliśmy się z Chinami. Chiny są ogromną gospodarką. Oni naprawdę chcą uzyskać nowe technologie i równocześnie mówią: tak, ale my nie tylko chcemy zastosować nowe technologie, ale my chcemy zalesić 4,5 mln ha i my chcemy się zobowiązać, że zrobimy to do roku 2030. Tu mamy możliwość wymiany. Bardzo dobra rozmowa z ministrem chińskim w zakresie zalesiania gleb zdegradowanych – tu Polska ma ogromne doświadczenia pod tym względem i służymy pomocą, służymy współpracą – zaznaczył minister.

Całość „Rozmów niedokończonych” z udziałem prof. Jana Szyszko dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl