[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko: Ministerstwo Środowiska to resort wiodący w kwestii spraw związanych ze smogiem

Ministerstwo Środowiska jest ministerstwem wiodącym odnośnie spraw związanych ze smogiem. Jest dobra współpraca z dwoma następnymi resortami: Ministerstwem Rozwoju i Ministerstwem Energii. Ministerstwo Energii wydaje rozporządzenia odnośnie jakości paliw. […] Kolejna rzecz to efektywność spalania. […] Ministerstwo Rozwoju wydaje normy na  piece, jakość pieców – powiedział w audycji „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam i Radia Maryja prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Prof. Jan Szyszko zwrócił uwagę, że kwestia walki ze smogiem pojawiła się równocześnie z wygraniem wyborów parlamentarnych przez Prawo i Sprawiedliwość.

– Sprawa smogu pojawiła się wtedy, gdy Prawo i Sprawiedliwość odzyskało władzę. Wtedy okazało się, że istnieje smog w Polsce i pojawiła się bardzo mocna presja na to, że Prawo i Sprawiedliwość nie realizuje niezwykle ważnej sprawy, a mianowicie jakości powietrza – zauważył.

Minister omówił również proces powstania smogu.

– Spalamy węglowodory, takie jak benzyna czy też ropa w naszych silnikach. One produkują z jednej strony CO2, z drugiej strony wodę, ale również różnego rodzaju związki, takie jak związki siarki, związki azotu, a oprócz tego jeszcze pyły o rozmiarach, które są szkodliwe dla człowieka, które powodują choroby układu oddechowego – tłumaczył gość „Rozmów niedokończonych”.

Na jakość powietrza wpływają stopień rozwoju gospodarczego, jak również jakość spalania i jakość paliwa – wyjaśnił szef resortu środowiska.

– Jakość powietrza zależy od rozwoju gospodarczego. Kiedyś nie było samochodów, były dorożki i wtedy się cieszono, że są pierwsze samochody. […] Zaczęto spalać te węglowodory, zaczęliśmy jednak emitować coraz więcej. Konie zniknęły z naszych miast, natomiast samochody są. I tu jest jedna sprawa: po pierwsze jakość spalania, niezwykle istotna. Z drugiej strony jakość paliwa – również jest bardzo istotna. Jest inna emisja, gdy spalamy węgiel o dobrej jakości, a inna, gdy spalamy węgiel o złej jakości – akcentował.  

Ministerstwo Środowiska pomaga finansowo osobom, które muszą wymienić piece na bardziej efektywne, jak również palić paliwem lepszej jakości – podkreślił prof. Jan Szyszko.

– Mamy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który współdziała z resortem, jest podległy Ministerstwu Środowiska. Przeznacza on ponad 10 miliardów złotych po to, aby pomóc tym ludziom, którzy muszą wymienić stare piece na nowe albo będą też chcieli palić lepszym paliwem, z tym, że to nie dotyczy spraw każdego mieszkańca, tylko dotyczy spraw związanych z wprowadzeniem systemu do gospodarki – zaznaczył gość „Rozmów niedokończonych”.

Jedną z przyczyn utrzymywania się smogu w polskich miastach jest fakt, że w planie zagospodarowania przestrzennego metropolii nie uwzględniano tzw. klinów napowietrzających, które powodowały, że smog był wywiewany z miast – wyjaśnił minister.

– Co zrobiliśmy w ostatnich latach? Zabudowaliśmy te wszystkie kliny napowietrzające, a później się dziwimy, że to nie jest wywiewane. Przecież to jest sprawa miast. Resort środowiska również zwraca na to uwagę. Robimy odpowiednie, adaptacyjne działania, proponujemy pewne rozwiązania w stosunku do miast, w jaki sposób miasta mają kształtować ten układ przestrzenny. Mamy świetnych urbanistów, mieliśmy świetnych urbanistów ale poddaliśmy się pewnej presji. Plany zagospodarowania, które są obowiązujące, zniknęły. Są tzw. WZ-ki, gdzie się dopuszcza zabudowę i tak to się dzieje – podsumował szef resortu środowiska.

Całość audycji „Rozmowy niedokończone” z udziałem prof. Jana Szyszko można obejrzeć i odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl