[TYLKO U NAS] Prof. J. Kawecki o uchyleniu kary nałożonej na Lux Veritatis przez KRRiT: W słusznej sprawie trzeba walczyć do końca

Jest to dla fundacji Lux Veritatis, ale nie tylko, również dla słuchaczy TV Trwam bardzo dobra wiadomość, że jednak trzeba walczyć do końca w słusznej sprawie. Słuszność tej sprawy była widoczna – mówił w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Janusz Kawecki, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Profesor Kawecki odniósł się do wyroku sądu apelacyjnego, który wydał decyzję o uchyleniu kary w wysokości 50 ty. złotych, która została nałożona na TV Trwam za relację z marszu niepodległości 11 listopada 2013 roku, podczas którego spłonęła tęcza – symbol dewiantów seksualnych. [więcej]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przypomniał, że ówczesna Rada bardzo szybko podjęła działania mające na celu ukaranie fundacji Lux Veritatis.

– Zaraz po tym wydarzeniu, czyli 12 listopada odbyło się posiedzenie ówczesnej KRRiT. Podczas tego posiedzenia zwrócono uwagę, że trzeba zbadać sprawę audycji TV Trwam. Rozpoczęły się wszelkie działania, które doprowadziły do tego, że ówczesny przewodniczący KRRiT, pan Jan Dworak, 26 września 2014 roku wydał decyzję nakazującą Telewizji Trwam zapłacenie kary 50 tys. złotych – akcentował.

Kara finansowa, nałożona na nadawcę TV Trwam wyniosła 50 tys. złotych, choć z zapisów uzasadnienia wynikało, że możliwa była nawet kara w wysokości 7,5 miliona złotych – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

– Pod koniec opisu wydarzeń, uzasadnień, podano jeszcze to, że zgodnie z ustawą KRRiT mogłaby obciążyć za tę audycję i to, co tam zostało opisane, karą ponad 7,5 miliona złotych, ale ponieważ jest to pierwsza kara finansowa, wobec tego zdecydowano się na 50 tys. złotych. Proszę zobaczyć, jaka wówczas była rozpiętość kar – zaznaczył prof. Kawecki.

Uzasadnienie KRRiT skonstruowane zostało w ten sposób, że znajdowało się w nim wiele wyrażeń w trybie przypuszczającym, co w konsekwencji miało uwiarygodnić decyzję o nałożeniu kary na fundację Lux Veritatis – tłumaczył prof. Janusz Kawecki.

– W samym uzasadnieniu znajdowały się dość często zamieszczane słowa z przypuszczeniami, że mogłoby to wywołać – nie, że wywołało – mogłoby to godzić w interes ogółu społeczeństwa, mógłby ktoś odczytać. Takimi przypuszczeniami chciano doprowadzić do tego, aby przywołać można było art. 18 § 1. Ten artykuł jest bardzo niekorzystny dla nadawcy, który by go naruszał, bo wówczas Rada zobowiązana jest do tego, aby za naruszenie wymagań opisanych tym artykułem karać – wyjaśnił.

Fundacja Lux Veritatis początkowo odwołała się do sądu okręgowego, jednak ten utrzymał w mocy karę nałożoną przez KRRiT. Kolejnym krokiem było odwołanie do sądu apelacyjnego. Ta instancja uchyliła decyzję o karze finansowej dla nadawcy TV Trwam. Dodatkowo zasądzono od przewodniczącego KRRiT na rzecz fundacji kwotę w wysokości 3360 złotych jako zwrot kosztów procesu, a także zwrot kosztów apelacyjnego postępowania w wysokości 3270 złotych.

Porównanie uzasadnień Krajowej Rady z 2014 roku oraz sądu apelacyjnego budzi zainteresowanie, ponieważ obie instytucje podejmowały decyzję na podstawie tych samych przepisów – zauważył gość „Aktualności dnia”.

– Uzasadnienie tego wyroku będzie dość ciekawe, bo będzie można go porównać z uzasadnieniem sądu okręgowego i ówczesnego przewodniczącego KRRiT, bo przecież dalej obowiązują te same przepisy. Jak to widzi sąd apelacyjny, że doprowadza do uchylenia w całości decyzji przewodniczącego Rady? – zastanawiał się na antenie Radia Matyja prof. Kawecki.

Poprzedni skład Rady mógł działać w taki sposób, aby doprowadzić do odebrania koncesji fundacji Lux Veritatis na nadawanie TV Trwam – ocenił obecny członek KRRiT.

– Jeżeli kilka razy za podobne zdarzenia można by było przydzielić jakąś decyzją kary – i to kary pieniężne – o naruszaniu ustawy, i to jeszcze w art. 18 § 1, to za permanentne działania w tym zakresie (dwa, trzy, to już permanentne) można by było podjąć procedurę odbierania koncesji. To było bardzo niebezpieczne działanie – podkreślił prof. Janusz Kawecki.   

Całość rozmowy z prof. Januszem Kaweckim w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl