[TYLKO U NAS] P. Ł. Andrzejewski: Reformy sądownictwa nie chcą ci, którzy czerpali z garściami z układów

Reforma rodzi opór tych, którzy pretendowali do tego, żeby tylko oni mogli narzucać treść funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Są to ludzie, którzy pełnymi garściami czerpali z funduszy publicznych – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Piotr Łukasz Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.

Mec. Andrzejewski podkreślił, że przeciwko reformie sądownictwa są ci, którzy zostali odsunięci od władzy i postawili się w roli opozycji totalnej.

– Reforma rodzi opór tych, którzy pretendowali do tego, żeby tylko oni mogli narzucać treść funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Są to ludzie, którzy pełnymi garściami czerpali z funduszy publicznych w sposób – wydaje mi się – dysproporcjonalny w stosunku do charakteru i zakresu pracy – powiedział gość „Aktualności dnia”.

– Tutaj używa się argumentów przeniewierczych, demagogicznych, autorytarnie narzucając oceny, które nie odpowiadają rzeczywistości – dodał.

Obecna władza nie reaguje gwałtownie na próby wprowadzenia anarchii. Coraz częściej słychać jednak głosy, że wobec totalnej opozycji powinny zostać wyciągnięte konsekwencje.

– To jeszcze jedna próba obalenia siłą wybranych władz. Temu służy pełne anarchizowanie życia. Demokracja i tolerancja, którą przejawiają obecne władze, pokazuje z jednej strony siłę, ale z drugiej domagamy się już reakcji i poniesienia odpowiedzialności za to, co robi opozycja – zaznaczył sędzia.

Piotr Łukasz Andrzejewski wyjaśnił, na czym polega trójpodział władzy w kontekście sądownictwa.

– Władza sądownicza to nie jest administracja sądami, to nie są kodeksy i procedury, bo od tego jest władza ustawodawcza. Mylnie uważamy za władzę sądowniczą jednocześnie prezesów oraz tych, którzy administrują budynkami sądowymi. Zakres władzy sądowniczej w zakresie tego, jak ona ma funkcjonować – w jakich strukturach, z jakim porządkiem administracyjnym, a także w zakresie jakich procedur – podlega, w myśl konstytucji, władzy ustawodawczej – powiedział.

Jednym z najważniejszych rozwiązań tej reformy jest propozycja powołania Izby Dyscyplinarnej – wskazał sędzia Trybunału Stanu.

– Ja postuluję o to od kilku lat. Chciałbym, żeby postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy toczyło się w drugiej instancji. Poza tymi środowiskami oczywiście powinno toczyć się w Sądzie Najwyższym. Tam trzeba dobrać sędziów na szczególnych zasadach, o czym ma decydować władza ustawodawcza, o czym mówi konstytucja – zaznaczył Piotr Łukasz Andrzejewski.

Całość programu „Rozmowy niedokończone” z udziałem mec. Piotra Łukasza Andrzejewskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl